Jednou vetou

Prezidentské voľby v Afganistane opäť odložili, tentoraz na september

Ilustračné foto

foto: TASR

Tohtoročné prezidentské voľby v Afganistane, ktorých termín bol už dávnejšie zmenený z 20. apríla na 20. júla, sa majú podľa najnovšieho plánu konať až 28. septembra.

Ďalší odklad oznámil v stredu predseda národnej volebnej komisie, ktorý podľa televíznej stanice 1TV uviedol ako dôvod potrebu zaručiť transparentnosť hlasovania a registrácie voličov. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Prvú zmenu termínu, oznámenú ešte koncom minulého roka, zdôvodnila Nezávislá volebná komisia v Kábule bezpečnostnou situáciou v krajine, ako aj nedostatočnou pripravenosťou vzhľadom na príliš malý časový odstup medzi tohtoročnými prezidentskými a vlaňajšími parlamentnými voľbami.

Favoritom prezidentských volieb volieb je stále Zelenskyj

Samotná komisia bola iba začiatkom marca nanovo obsadená po tom, ako boli dovtedajší členovia kritizovaní za chaotický priebeh parlamentných volieb.

Na mnohých miestach totiž chýbali materiály či personál a niektorí voliči museli čakať i niekoľko hodín, aby mohli odovzdať hlas, prípadne odišli naprázdno. Hlasovanie poznačili okrem útokov aj obvinenia z falšovania a korupcie.

Oficiálne konečné výsledky parlamentných volieb z 20. októbra v niektorých provinciách stále nie sú známe.

Popri voľbách nového prezidenta majú Afganci rozhodovať aj o nových členoch provinčných rád. V provincii Ghazní sa majú navyše uskutočniť odložené voľby do parlamentu.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google