Pri 2 útokoch zabili najmenej 75 ľudí vrátane volebného kandidáta

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Najmenej 70 ľudí prišlo v piatok o život, keď sa samovražedný bombový útočník odpálil na predvolebnom zhromaždení v provincii Balúčistán na juhozápade Pakistanu. Oznámil to provinčný minister vnútra Hajdar Alí, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.


Medzi mŕtvymi je aj Navábzáda Sirádž Raísání, ktorý bol kandidátom do provinčného zákonodarného zhromaždenia. Potvrdila to jeho rodina. „Môj brat už nie je medzi nami… Zabili ho ako mučeníka,“ povedal médiám Laškarí Raísání po bombovom útoku v meste Mastúng neďaleko provinčnej metropoly Kvéta.

V egyptskej Káhire sa vykoľajil vlak. Mnoho ľudí je zranených

Okres Mastúng v spomínanej provincii Balúčistán je pokladaný za baštu extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Aktívni sú tam aj militanti z protišiitsky zameraných milícií Laškare Džhangví.
V nemocniciach v Kvéte sa starajú o najmenej 120 zranených, uviedol agentúre DPA policajný predstaviteľ Imrán Chán.

Tento bombový útok je najkrvavejší, aký tento rok zasiahol Pakistan, a nastal len niekoľko hodín po tom, čo bomba nastražená pri ceste zabila päť ľudí v provincii Chajbar Paštúnchvá na severozápade Pakistanu. Informáciu poskytol miestny policajný šéf Churram Rašíd.

Bývalý hlavný minister provincie Chajbar Paštúnchvá, Akram Chán Durrání, neutrpel žiadne zranenia pri bombovom útoku, ktorý otriasol jeho predvolebným zhromaždením v meste Bannú.
V miestnej nemocnici ošetrujú okolo 30 zranených. Vládnu obavy, že v dňoch pred všeobecnými voľbami, vyhlásenými na 25. júla, sa bude násilie v Pakistane stupňovať.

Pakistanský Taliban už aj v minulosti útočil na lídrov Durráního strany za to, že podporuje demokratický proces a zúčastňuje sa na ňom. Militanti totiž tvrdia, že tento systém vládnutia priniesli do Pakistanu západní neverci.

Vlna protestov sa chystá aj vo Fínsku

Samovražedný bombový útočník z Talibanu sa odpálil aj v utorok na predvolebnom zhromaždení sekulárnej strany Paštúnov a zabil jedného z jej kandidátov a takisto 20 aktivistov.

Volebné násilie islamských militantov je v Pakistane bežné. Aj bývalú premiérku Bénazír Bhuttovú zabili pri útoku bombou a strelnou zbraňou po jej predvolebnom zhromaždení v roku 2008.

Môže vás zaujímať

Mladíka odsúdili za krádež kráľovských klenotov na 4,5 roka