Jednou vetou

Pri anglickom pobreží sa údajne objavili člny s približne 50 migrantmi

ilustračné foto

foto: TASR/AP

Pri pobreží grófstva Kent na juhovýchode Anglicka sa v piatok začala pátracia a záchranná operácia po tom, čo boli v Lamanšskom prielive spozorované člny s približne 50 migrantmi. Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na britskú pobrežnú stráž.

Nemenovaný svedok pre portál KentOnline uviedol, že migrantov dostali na breh v Západných dokoch doverského prístavu, čo však britské úrady nepotvrdili. Podľa svedka niektorí migranti priplávali k pobrežiu v kanoe.

Hovorca pobrežnej stráže uviedol, že jediným záujmom tejto organizácie je záchrana života „tých, ktorí sa ocitli v núdzi, ich bezpečná preprava na pobrežie a následné odovzdanie príslušným úradom“.

V americkom štáte Missisippi zatkli 680 nelegálnych migrantov

Ďalších 11 migrantov zachránili francúzske úrady v piatok nadránom pri pobreží severofrancúzskeho mesta Boulogne po tom, čo sa ich čln prevrátil. Dvaja zo zachránených boli mierne podchladení a ďalší utrpel zranenie kolena. Ich stav si však nevyžadoval nemocničné ošetrenie.

Záchranná akcia sa konala v piatok aj pri líbyjskom pobreží, kde posádka lode prevádzkovanej humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc (MSF) vyzdvihla z gumového člna 80 migrantov a presunula ich na palubu záchranárskej lode Ocean Viking plávajúcej pod nórskou vlajkou.

V dôsledku vojen, prenasledovania a násilia prišlo vo svete strechu nad hlavou rekordných 71 miliónov ľudí, uvádza sa v júnovej správe OSN.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení