Jednou vetou

Pri banskom nešťastí v Poľsku zahynul jeden a zranili sa dvaja baníci

Ilustračné foto

TASR

Jednu obeť si vyžiadalo sobotňajšie banské nešťastie na juhu Poľska, konkrétne v uvoľnej bani Myslowice-Wesola ležiacej juhovýchodne od Katovíc.

Informovala o tom spravodajská televízia TVN24 s odvolaním sa na Vyšší úrad banský i predstaviteľov skupiny PGG. Podľa slov hovorcu Tomasza Glogowského a druhého muža PGG Piotra Bojarského zemetrasenie zaznamenali v hĺbke 665 metrov. Traja z 20 tam prítomných baníkov utrpeli zranenia, jeden z nich – muž vo veku 35 rokov – smrteľné. Oboch zranených, ktorí boli pri vedomí, previezli do nemocníc v Katoviciach a Sosnowci.

Príčiny zemetrasenia sú predmetom vyšetrovania, podľa zodpovedných však nesúviseli s ťažbou samotnou, pričom nie je vylúčené, že mohlo ísť o pokračovanie štvrtkových otrasov z v uhoľnej bane Budryk, ktoré pocítili občania v mnohých lokalitách Horného Sliezska.

Manévre NATO v Nórsku poznamenali nešťastné udalosti

Podľa službukonajúceho dispečera sliezskeho geofyzikálneho observatória zaznamenali prístroje v sobotu zemetrasenie s magnitúdou 3,2. Podobných otrasov registrujú v poľských baniach okolo 1500 ročne.

Zemetrasenie s magnitúdou 3,4 si 5. mája vyžiadala v uhoľnej bani  Zofióvka v meste Jastrzębie-Zdrój. päť obetí. Vtedy zostalo v hĺbke 900 metrov uväznených sedem baníkov. Dvoch z nich sa podarilo asi 1000 záchranárom, ktorých prácu sťažovala vysoká koncentrácia metánu v podzemí,  dostať do bezpečia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia