Jednou vetou

Pri bojoch väzenských gangov na severe Brazílie zahynulo 57 ľudí

Príbuzní sa informujú o rodinných príslušníkoch, ktorí sú väzňami v Altamire v Brazílii

foto: TASR/AP

Najmenej 57 väzňov prišlo v pondelok o život počas nepokojov vo väzení na severe Brazílie, keď zvádzali medzi sebou boje znepriatelené gangy.

Šestnásti z mŕtvych mali odrezané hlavy po najnovších násilnostiach, ktoré otriasli brazílskym väzenským systémom sužovaným nedostatkom priestorov a súperením viacerých gangov. Boje vypukli v nápravnom zariadení v meste Altamira v štáte Pará a trvali niekoľko hodín. Došlo aj k zajatiu dvoch dozorcov, ale neskôr ich prepustili.

Pri potýčke väzenských gangov v Brazílii zahynulo 52 ľudí

Brazílske televízne stanice priniesli zábery hustého čierneho dymu stúpajúceho z komplexu väznice a ľudí sediacich na streche budovy. „Je pravdepodobné, že mnohí z väzňov sa zadusili (dymom),“ uviedol jeden z vládnych predstaviteľov štátu Pará pre agentúru AFP. Požiar v celách svojich rivalov, ktorý sa rýchlo šíril, založili lídri jedného z gangov.

Na mieste sa nenašli žiadne strelné zbrane, ale pri potýčkach sa zrejme používali svojpomocne vyrobené nože. Ministerstvo spravodlivosti a verejnej bezpečnosti uviedlo, že organizátorov násilia premiestnia do federálnych väzníc, ktoré sú bezpečnejšie.

Argentínska polícia zhabala medzinárodnémi gangu rekordné množstvo zbraní

Vo väzení v Altamire je v súčasnosti približne 311 väzňov, údajne má kapacitu pre 200 väzňov.
V tejto väznici prišli o život v septembri 2018 pri násilnostiach siedmi väzni. Dozorcovia očividne potlačili pokus o útek.

V máji tohto roku bolo 55 väzňov zabitých v niekoľkých nápravných zariadeniach v susednom štáte Amazonas. Násilnosti vznikli v dôsledku sporov gangov súvisiacich s obchodovaním s drogami.

Najmenej 57 väzňov prišlo v pondelok o život počas nepokojov vo väzení na severe Brazílie, keď zvádzali medzi sebou boje znepriatelené gangy.Brazília má tretiu najväčšiu väzenskú populáciu po Spojených štátoch a Číne. V júni 2017 bolo v krajine 726.354 väzňov, vyplýva z najnovších oficiálnych štatistík zverejnených tento mesiac. Väzenská populácia značne presahuje odhadovanú kapacitu nápravných zariadení, ktorú odhadovali v roku 2017 na 423.242 väzňov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia