Jednou vetou

Pri dvoch útokoch na základne OSN v Mali zomrelo najmenej 19 ľudí

Ilustračné foto.

TASR

Najmenej 19 ľudí bolo zabitých v pondelok pri dvoch útokoch na základne mierovej misie OSN v Mali (MINUSMA). Informovala o tom v noci nadnes agentúra DPA. Skoro ráno sa najprv terčom útoku, ktorý si vyžiadal štyroch mŕtvych, stala základňa síl OSN v meste Douentza ležiacom v strednom Mali.

V pondelok večer potom šesť neznámych útočníkov vyzbrojených granátmi a kalašnikovmi prepadlo tábor OSN v Timbuktu. Pri útoku a následnom prenasledovaní útočníkov prišlo o život 15 ľudí vrátane piatich malijských strážnikov, policajta a civilistu. Sedem ľudí bolo zranených, medzi nimi aj šesť vojakov OSN z Burkiny Faso. Zahynulo aj šesť útočníkov. Pri prenasledovaní boli použité i vrtuľníky.

Veliteľ MINUSMA Mahamat Saleh Annadif útoky, ku ktorým sa zatiaľ a nikto neprihlásil, odsúdil a označil za „odporný zločin“. Podobne reagoval vo vyhlásení zverejnenom v New Yorku aj generálny tajomník OSN António Guterres. Misia OSN v Mali, ktorú tvorí 15.000 vojakov a policajtov a má za úlohu stabilizovať túto západoafrickú krajinu, patrí medzi najnebezpečnejšie na svete. Najmä na severe Mali pôsobí teroristická organizácia al-Káida islamského Maghribu (AQMI) a ďalšie extrémistické skupiny.

V marci 2012 sa severu Mali po vojenskom prevrate zmocnili na istý čas islamskí militanti, kým proti nim v januári 2013 nezasiahli francúzski vojaci. Od novembra 2015 platí v Mali výnimočný stav, ktorý bol opakovane predlžovaný.  Francúzsko v tejto súvislosti tlačí na päť krajín regiónu Sahary, aby vytvorili spoločnú jednotku na boj proti džihádizmu. Tvorilo by ju 5000 mužov z Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauritánie a Nigérie. Problémom však je financovanie, keďže na uvedenie jednotky do bojaschopného stavu je potrebných približne 400 miliónov eur.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse