Jednou vetou

Pri Haftarovom nálete na poľnú nemocnicu pät mŕtvych lekárov

Na archívnej snímke zo 14. augusta 2017 veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar

foto: TASR/AP

Päť lekárov zahynulo pri nálete vzdušných síl líbyjského vojenského veliteľa Chalífu Haftara na poľnú nemocnicu neďaleko hlavného mesta Tripolis. Podľa agentúry AFP o tom v nedeľu informovalo ministerstvo zdravotníctva líbyjskej Organizáciou Spojených národov uznávanej vlády.

Haftarova samozvaná Líbyjská národná armáda (LNA) začala v apríli ofenzívu s cieľom dobyť Tripolis od jednotiek medzinárodne uznanej líbyjskej vláde národnej jednoty (GNA), ktorá tam má hlavné sídlo. Tripolis je však podľa mienky Haftarových síl v rukách „teroristov“.

Červený polmesiac vytiahol z mora pri pobreží Líbye telá 62 migrantov

Líbya sa zmieta v chaose, keďže o moc súperia viaceré milície. Rozvrat krajiny nastal po povstaní s podporou NATO, ktoré v roku 2011 vyústilo do zavraždenia dlhoročného líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Haftar je vyslúžený vojenský generál, ktorý sa zúčastnil na zmienenej revolte, ale v máji 2014 začal uskutočňovať útoky so zámerom „očistiť krajinu od islamistov“. Vládu národnej jednoty, proti ktorej Haftar bojuje, vedie Fájiz Sarrádž.

Erdogan vyzval na zastavenie Haftarových útokov v Líbyi

„Poľnú nemocnicu, ktorá leží na ceste k letisku (južne od Tripolisu) zasiahol letecký útok. Päť lekárov bolo zabitých a sedem ďalších ľudí – vrátane záchranárov – zranených,“ povedal novinárom hovorca GNA Lamín Hášimí.

„Nálet bol podniknutý v sobotu a uskutočnilo ho Haftarovo lietadlo,“ spresnil hovorca líbyjskej vlády národnej jednoty.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia