Jednou vetou

Pri náletoch koalície pod vedením USA na sýrsku obec zahynuli civilisti

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Vyše 30 civilistov zahynulo pri piatkových náletoch koalície pod vedením USA na obec Šaafa vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur. Informovala o tom sýrska štátna agentúra SANA.

Podľa nej lietadlá bombardovali domy miestnych obyvateľov a obeťami sú najmä ženy a deti. Počet obetí zrejme stúpne. Agentúra SANA 21. novembra informovala, že koalícia pod vedením USA zhodila v ten deň fosforové bomby na mesto Hadžín v Dajr az-Zaure. Zahynulo pri tom množstvo civilistov a ďalší utrpeli zranenia.

Podľa SANA koalícia bombardovala ciele teroristickej organizácie Islamský štát (IS), pričom však zasiahla aj domy civilistov. Ruská agentúra TASS poznamenala, že koalícia vedená Spojenými štátmi 14. novembra bombardovala Hadžín a susednú obec Šaafa medzinárodne zakázanými kazetovými bombami, pričom medzi mŕtvymi a zranenými boli aj civilisti. Dva dni predtým pri podobných útokoch zahynulo a utrpelo zranenia 60 ľudí, uviedol TASS.

Islamský štát pripravuje chemický útok na kurdské sily v Sýrii, varuje Rusko

Podľa údajov mimovládnej organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii si nálety koalície v provincii Dajr az-Zaur vyžiadali od začiatku novembra životy vyše 40 detí.

Sýrske ministerstvo zahraničných vecí poslalo začiatkom novembra Bezpečnostnej rade OSN list, v ktorom obvinilo koalíciu vedenú USA z páchania vojnových zločinov v Sýrii. Damask vyzval Bezpečnostnú radu, aby dôrazne odsúdila akcie koalície a „vytvorila medzinárodný, neutrálny a nezávislý mechanizmus na vyšetrovanie týchto zločinov a potrestala ich páchateľov“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia