Jednou vetou

Pri pokračujúcich protestoch žltých viest zahynul deviaty človek

Demonštranti so žltými vestami

foto: TASR/AP

Pri protestoch tzv. žltých viest vo Francúzsku zahynul deviaty človek, oznámili vo štvrtok úrady. Počet demonštrantov síce ubúda, ale naďalej blokujú mýtne búdky a kruhové objazdy po celej krajine.

Minister vnútra Christophe Castaner podľa tlačovej agentúry AP oznámil, že obeťou sa stal protestujúci a o život prišiel vo štvrtok v meste Agen na juhozápade krajiny obklopený niekoľkými tisíckami demonštrantov, ktorí sú stále aktívni aj napriek snahám polície vytlačiť ich.

Vláda pripravila zákon reagujúci na požiadavky hnutia žltých viest

Castaner, ktorého vyjadrenia odvysielala francúzska televízia, vyzval na pokoj počas vianočných sviatkov. Apeloval: „Toto musí prestať. Je deväť mŕtvych.“ Zákonodarca Olivier Damaisin na Twitteri napísal, že protestujúceho zasiahol kamión a bol miestnym lídrom hnutia žltých viest.

Osem ďalších ľudí zahynulo pri incidentoch súvisiacich s hnutím – väčšinou pri dopravných nehodách spôsobených zátarasami na cestách. Protesty a blokády ciest vo Francúzsku sa začali 17. novembra, keď nahnevaní vodiči oblečení do reflexných žltých viest demonštrovali proti rastúcim cenám pohonných hmôt. Protesty postupne prerástli do masového hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom, ktoré prezidenta Emmanuela Macrona obviňuje, že je prezidentom bohatých.

Francúzski policajti protestujú proti častým službám a nezaplateným nadčasom

Na protestoch sa napríklad v sobotu 15. decembra zúčastnilo odhadom 66.000 osôb, čo je o polovicu menej ako pri demonštráciách spred týždňa.

Francúzska vláda v stredu v „rekordne krátkom čase“ pripravila zákon, ktorý má zaviesť do praxe ústupky prezidenta Macrona hnutiu tzv. žltých viest. Macron v úsilí zastaviť protesty spojené s pouličnými nepokojmi prisľúbil opatrenia na zlepšenie finančnej situácie chudobnejších vrstiev obyvateľstva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia