Jednou vetou

Pri pokuse o prevrat v Etiópii zabili najmenej dvoch činiteľov

Etiópsky premiér Abiy Ahmed

foto: TASR

Najmenej dvoch popredných etiópskych predstaviteľov zabili počas pokusu armádneho generála chopiť sa moci v regionálnom štáte Amhara na severe krajiny. S odvolaním sa na štátnu televíziu a miestnych predstaviteľov o tom v nedeľu informovali svetové agentúry.

Etiópsky premiér Ahmed Abiy v štátnej televízii ešte v noci oznámil, že v amharskej metropole Bahir Dar došlo v sobotu k pokusu o prevrat, a to počas zasadnutia predstaviteľov regionálnej vlády. Bez bližších podrobností sa zmienil aj o viacerých obetiach a zranených.

Premiérova hovorkyňa Billene Seyoumová v nedeľu spresnila, že „komando zabijakov“ pod vedením šéfa bezpečnosti v štáte Amhara Asaminewa Tsigeho vtrhlo v sobotu popoludní na zmienené zasadnutie, kde postrelili regionálneho prezidenta Ambachewa Mekonnena a jeho poradcu.

Obaja muži neskôr podľahli vážnym zraneniam. O niekoľko hodín neskôr zastrelil náčelníka generálneho štábu Seareho Mekonnena v jeho dome v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba jeho osobný strážca. Ten zabil aj generála vo výslužbe, ktorý Mekonnena navštívil, dodala Seyoumová, ktorú citovala agentúra AFP.

Za víťaza prezidentských volieb v Mauritánii sa vyhlásil kandidát vládnej strany

Tohto osobného strážcu zadržali, zatiaľ čo vodca pučistov Asaminew je na úteku, uviedli podľa agentúry vládne zdroje. Veľvyslanectvo USA v Etiópii v sobotu informovalo o správach o streľbe v Addis Abebe a vyzvalo ľudí na opatrnosť.

V Bahir Dare, hlavnom meste Amhary, obyvatelia pre agentúru AP povedali, že počuli streľbu v sobotu večer.  V nedeľu ľudia z rôznych častí krajiny hlásili výpadok internetu, aj keď úrady neoznámili prerušenie prístupu naň, k čomu sa v minulosti opakovane uchýlili z bezpečnostných i iných dôvodov, približuje agentúra Reuters.

Analytici uviedli, že najnovšie útoky poukazujú na závažnosť politickej krízy v Etiópii, kde snahy premiéra Abiya zmierniť spôsoby vládnutia tvrdou rukou z čias jeho predchodcov a presadiť reformy vyvolali vlnu násilností. V Etiópii sa majú v budúcom roku konať federálne parlamentné voľby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia