Jednou vetou

Pri príležitosti dňa detí dnes v Donbase platí prímerie, zatiaľ sa dodržiava

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Na východe Ukrajiny dnes začala platiť jednodňová dohoda o prímerí. Ako informoval hovorca hlavného štábu ukrajinských ozbrojených síl Anton Myronovyč, v oblasti vojenských operácií je zatiaľ „relatívny pokoj“.

Agentúra UNIAN uviedla, že na prímerí sa zástupcovia ukrajinskej a ruskej delegácie dohodli v stredu v rámci Centra na kontrolu a koordináciu režimu zastavenia paľby. Prímerie platí pri príležitosti Dňa ochrany detí, ktorý si na Ukrajine dnes pripomínajú.

Obe strany sa dnes medzitým navzájom obvinili z porušenia dohody o prímerí. Myronovyč však vo vysielaní televízie 112 Ukrajina uviedol, že v porovnaní s uplynulými dňami nešlo o závažné incidenty. Ostreľovanie zo strany separatistov má podľa neho nízku intenzitu a nebolo zamerané na konkrétne ciele, čo môže znamenať, že separatisti na danom úseku neboli oboznámení s novým prímerím.

Od začiatku tohto roka bolo prímerie v Donbase vyhlásené niekoľkokrát. Úplné zastavenie paľby však nikdy netrvalo dlhšie ako 12 hodín, uviedla dnes agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ministerstvo obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

Agentúra UNIAN dnes informovala, že do začiatku platnosti prímeria dochádzalo k ostreľovaniu pozícií znepriatelených strán, ktoré si vyžiadalo zranenia dvoch vojakov ukrajinských vládnych síl.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem