Jednou vetou

Pri siedmom behu s býkmi utrpelo zranenia päť ľudí

Na snímke účastníci bežia spolu s býkmi počas siedmeho dňa tradičného festivalu San Fermíno v uliciach v severošpanielskom meste Pamplona 13. júla 2019.

foto: TASR/AP

Päť ľudí utrpelo zranenia pri sobotňajšom v poradí siedmom tohtoročnom behu s býkmi v španielskom meste Pamplona, kde sa konajú slávnosti sv. Fermína. Beh šiestich býkov so stovkami bežcov trval v sobotu len dve minúty a 12 sekúnd a stal sa tak najrýchlejším tohto ročníka.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na Červený kríž informovala, že všetkých zranených hospitalizovali: dvoch so zranením ramena a dvoch s poraneniami hlavy. Piata osoba si udrela hrudník. Býky tentoraz nenabrali na rohy žiadneho z bežcov.

Hlavnými aktérmi sobotňajšieho behu boli býky z farmy La Palmosilla, ktoré – ako je zvykom – neskôr v sobotu nastúpia v mestskej býčej aréne do býčích zápasov.

Počet obetí útoku na hotel sa zvýšil na 26, zranených je 56 ľudí

Na samotných behoch s býkmi sa tradične zúčastňujú stovky odvážlivcov. Za väčšinu zranení tradične môžu pády pri behu, prípadne pošliapanie býkmi.

Každý rok sa počas behu s býkmi zraní 50-100 ľudí. Od roku 1911 si beh s viac ako pol tony vážiacimi zvieratami vyžiadal aj 15 obetí na životoch. Zatiaľ posledný smrteľný prípad zaznamenali v roku 2009, keď zomrel 27-ročný Španiel.

Fiesta v Pamplone sa stala celosvetovo známou vďaka románu Ernesta Hemingwaya z roku 1926 Slnko aj vychádza. I vďaka nemu tam na sviatok sv. Fermína každoročne zavítajú tisíce zahraničných turistov.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených