Jednou vetou

Pri útoku povstalcov v Afganistane zahynulo najmenej päť policajtov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Najmenej päť príslušníkov afganských policajných síl zahynulo v utorok pri útoku povstalcov na ich kontrolné stanovište v západoafganskej provincii Faráh. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na predsedu provinčnej rady. Povstalci tiež odviedli z kontrolného stanovišťa neďaleko mesta Faráh podľa neho ďalších päť policajtov.

K útoku sa bezprostredne nikto neprihlásil, avšak tamojšie úrady z neho obvinili povstalcov z militantného hnutia Taliban. Tí v poslednom čase zintenzívnili útoky proti afganským bezpečnostným silám v celej provincii Faráh.

V pondelok Taliban zabral ústredie jedného z okresov Faráhu, pričom zahynulo osem policajtov a ďalších desať osôb utrpelo zranenia. O niekoľko hodín bezpečnostné sily ústredie získali späť. Cez víkend militanti Talibanu zabili v okrese Balábulúk podľa údajov AP siedmich vojakov a ôsmich policajtov.

Bezpečnostná situácia v Afganistane sa v posledných rokoch zhoršuje s tým, ako radikálny Taliban silnie. Americké zdroje odhadujú, že islamistickí fundamentalisti z tohto hnutia kontrolujú momentálne približne 13 percent územia krajiny; podľa iných údajov by však tento podiel mohol dosahovať až 40 percent.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike