Jednou vetou

Pri útoku Talibanu zahynulo 22 príslušníkov bezpečnostných síl

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Pri útoku fundamentalistického hnutia Taliban na severe Afganistanu prišlo o život 22 príslušníkov afganských bezpečnostných síl. Pri podobnom útoku utieklo a pokúsilo sa dostať do susedného Turkménska približne 100 afganských vojakov. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Predseda rady v provincii Fárjáb na severe Afganistanu uviedol, že talibovia na stanovištia polície a provládnych milícií zaútočili v sobotu večer, čím vyvolali boj, ktorý trval do nedele rána. Pri útoku bolo tiež zranených 20 príslušníkov afganských bezpečnostných síl.

Nikaragujská polícia zatkla vyše 100 ľudí, ktorí sa chystali protestovať

V nedeľu zároveň tamojší predstavitelia informovali, že z boja s Talibanom v západoafganskej provincii Bádghís utieklo minulý týždeň okolo 100 vojakov, ktorí sa pokúsili prekročiť štátnu hranicu.

Člen provinčnej rady Muhammad Naser Nazárí uviedol, že vojaci hranice nesmeli prekročiť a že ich osud zostáva zatiaľ neznámy. Taliban zverejnil fotografie zajatých vojakov na sociálnych sieťach.

Hovorca guvernéra spomínanej provincie povedal, že počas prebiehajúceho boja v okrese Bálá Murgháb, kde armáda podnikla nálety a poslala vojenské posily, zahynulo 16 vojakov a ďalších 20 utrpelo zranenia. Hovorca dodal, že niekoľko vojakov sa pokúsilo utiecť, presný počet však neuviedol. Podľa neho v boji prišlo o život vyše 40 povstalcov.

Nazárí uviedol, že v boji s Talibanom zahynulo 50 vojakov a približne ďalších 100 je nezvestných. Dodal, že okres Bálá Murgháb je takmer úplne pod kontrolou Talibanu.

Pri útokoch na Západnom brehu zahynul Izraelčan, dvaja sú v kritickom stave

AP pripomína, že hnutiu Taliban sa v posledných rokoch podarilo obsadiť polovicu územia Afganistanu a denne podniká útoky na afganských vojakov s veľkými stratami na životoch.

K útokom dochádza aj v čase, keď prebiehajú intenzívne mierové rokovania medzi Spojenými štátmi a predstaviteľmi Talibanu s cieľom nájsť mierové riešenie konfliktu v Afganistane, ktorý trvá už 17 rokov a medzičasom sa stal vôbec najdlhšou vojnou v amerických dejinách.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi