Jednou vetou

Pri závale v bani na severe Čadu zahynulo najmenej 52 ľudí

Ilustračné foto

foto: TASR

Na najmenej 52 mŕtvych sa zvýšil počet osôb, ktoré prišli o život pri utorňajšom závale v ilegálne prevádzkovanej bani na ťažbu zlata na severe Čadu. Oznámil to v piatok predstaviteľ čadskej vlády, podľa ktorého záchranári na mieste stále pátrajú po preživších.

Informovala o tom agentúra AFP s tým, že zvýšený počet obetí potvrdil aj iný nemenovaný zdroj, ktorý miesto navštívil v rámci záchrannej misie. Zranenia podľa jeho slov utrpelo prinajmenšom 37 ďalších ľudí, medzi ktorými je až 21 vážne zranených.

K tragédii došlo v utorok ráno v bani nachádzajúcej sa pri meste Kouri Bougoudi neďaleko hraníc s Líbyou. Čadské úrady najskôr v súvislosti s nehodou hovorili o zhruba 30 mŕtvych.

Región Tibesti na severe Čadu, kde došlo k nešťastiu, sužuje bezprávie a pôsobia rozličné zločinecké skupiny a pašeráci snažiaci sa profitovať z tamojšej zlatej horúčky.

Vo viacerých európskych krajinách zatkli prevádzačov migrantov

Januárové potýčky medzi konkurenčnými skupinami baníkov – Arabov z Líbye s príslušníkmi čadskej komunity Ouaddai – si podľa bezpečnostných síl vyžiadali desiatky mŕtvych.

Samotné mesto Kouri Bougoudi je dejiskom konfliktov medzi rivalskými etnickými, miestnymi a zahraničnými skupinami od roku 2012, keď tu objavili ložiská zlata.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím