Jednou vetou

Pri zemetrasení v okolí sopky Etna sa zranilo najmenej 30 ľudí

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Pri zemetrasení s magnitúdou 4,8 v oblasti okolo sopky Etna na talianskej Sicílii sa zranilo najmenej 30 ľudí. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

V dôsledku otrasu, ktoré zasiahlo o 3.19 v stredu ráno oblasť severne od mesta Catania, svoje domovy muselo opustiť a prespať v autách mnoho ľudí.  Plytké zemetrasenie vychádzalo z hĺbky iba jeden kilometer, uviedli úrady.

Moskva plánuje znížiť počet fajčiarov v krajine zavedením vyšších daní z tabaku

Podľa miestnych médií zemetrasenie spôsobilo škody na budovách v mestách Santa Venerina či Zafferana Etna, pričom v oblasti najviac poškodilo niektoré historické kostoly.

Podľa úradov sa pri otrase zranilo približne 30 ľudí, väčšina z nich pri páde častí budov. Zhruba desať ľudí previezli do nemocníc sanitky, zvyšné osoby rodinní príslušníci alebo priatelia. Nikto z nich neutrpel vážne zranenia.
Podľa agentúry AFP z trosiek domov vytiahli do bezpečia dvoch ľudí.

Obyvateľov oblasti okolo sopky Etna Séria vystrašila v noci na stredu séria zemetrasení, najsilnejší otras mal magnitúdu 4,8. Regiónom otriasli od pondelkového rána stovky slabších a miestami stredne silných zemetrasení.

V dôsledku erupcie Etny sa pri juhovýchodnom kráteri sopky otvorila nová dva kilometre dlhá puklina, z ktorej unikala láva a popol, uviedol v utorok taliansky Národný geofyzikálny a vulkanologický ústav (INGV).

Chorvátska polícia našla v dodávke 39 migrantov

Etna patrí k najaktívnejším sopkám sveta, obzvlášť aktívna je však od júla tohto roka. Naposledy vybuchla na jar 2017, jej posledná veľká erupcia nastala pred desiatimi rokmi.

Zvýšenú aktivitu v poslednom čase preukázala aj sopka Stromboli na rovnomennom neobývanom talianskom ostrove severne od Sicílie, uviedla v pondelok talianska civilná ochrana.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia