Jednou vetou

Pri zneškodňovaní leteckej bomby v Drážďanoch došlo k čiastkovému výbuchu

Zuzatvorenie okolitej oblasti v utorok 22. mája 2018 v Drážďanoch

foto: TASR/AP

K čiastkovej explózii viedol v noci na štvrtok pokus o zneškodnenie leteckej bomby z druhej svetovej vojny v Drážďanoch na východe Nemecka. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na policajné zdroje.

Výbuch si nevyžiadal zranenia, polícia spolkovej krajiny Sasko však vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter varovala pred možnosťou ďalších explózií a zdôraznila, že stále pretrváva nebezpečenstvo. Čiastkový výbuch bomby totiž spôsobil požiar.

Radikálnemu aktivistovi vo Francúzsku vybuchol v ruke slzotvorný granát

Operácie zamerané na zneškodnenie bomby boli následne zastavené a čaká sa na vychladnutie bomby, uviedla polícia. Odloženie operácie na zneškodnenie bomby znamená pre evakuovaných obyvateľov štvrte Löbtau ďalšiu neistotu, píše DPA.

Experti sa pred čiastkovou explóziou na diaľku pokúsili odstrániť rozbušku, iskry však spôsobili vznietenie izolačného materiálu, čo viedlo k výbuchu.

Po náleze starej leteckej bomby evakuovali tisíce obyvateľov Drážďan

Sociálne médiá priniesli správy o veľkej rane a hustom dyme, ktorý bolo vidieť na mieste, kde sa bomba nachádza. Zneškodňovania bômb z druhej svetovej vojny sú v Nemecku rutinnou záležitosťou a zväčša prebiehajú bez incidentov, uvádza server Deutsche Welle.

Bombu britského typu s hmotnosťou 250 kilogramov našli v utorok pri stavebných prácach. Pôvodne sa predpokladalo, že bude zneškodnená počas noci na stredu – pre náročné bezpečnostné opatrenia však bolo potrebné tento zákrok odložiť na predpoludnie. Operáciu sa však nepodarilo ukončiť ani po takmer desiatich hodinách.
Drážďany boli vo februári 1945, teda krátko pred skončením druhej svetovej vojny, terčom mohutných náletov spojencov. O život vtedy prišlo najmenej 25.000 ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia