Príčinou požiaru v Kemerove bol zrejme elektrický skrat v zábavnom centre

Dym stúpa z budovy nákupného centra, ktorú zachvátil požiar v sibírskom meste Kemerovo.

Foto: TASR/AP

Vyšetrovatelia požiaru v nákupno-zábavnom centre v Kemerove zistili, že jeho príčinou bol podľa všetkého skrat v elektrických rozvodoch. Informoval o tom spravodajský server Lenta.ru.

Požiar vypukol pravdepodobne v športovo-zábavnom centre, kde pod stropom jednej z miestností viseli vodiče vysokého napätia, čo je v rozpore s platnými normami. Zväzok káblov podľa svedkov visel zo stropu priamo nad bazénom s kockami a loptičkami vyrobenými z ľahko horľavého penového plastu.

V súvislosti s požiarom v Kemerove bolo zadržaných sedem ľudí, ktorí sú podozriví zo zavinenia smrti 64 osôb – z toho bolo 41 detí a 23 dospelých.

Podľa hypotézy vyšetrovateľov návštevníci jednej z kinosál po vypuknutí požiaru v obchodnom stredisku izolovali všetky otvory, aby sa do sály nedostal dym, a čakali na príchod hasičov. Médiá uviedli, že tento postup bol v súlade s obvyklými odporúčaniami.

Portál Lenta.ru však uviedol, že v tomto prípade sa práve čakanie na hasičov stalo ľuďom v kinosále osudným – väčšina z nich sa otrávila splodinami horenia. Ich telá sa našli v chodbe pred dverami vedúcimi k ohnisku požiaru.

Kemerovo: Šéfka firmy, ktorá vlastní obchodné centrum, je vo väzbe

Druhý východ zo sály bol pritom už odblokovaný a keby neboli čakali na hasičov a použili ho, zrejme by boli prežili.
Vyšetrovanie dosiaľ ukázalo, že v obchodnom centre posledný týždeň nefungovala automatická požiarna signalizácia.

Zamestnanec bezpečnostnej služby po vypuknutí požiaru nezapol výstražný systém, ktorý by bol návštevníkov upozornil na bezprostredné nebezpečenstvo a nutnosť evakuácie. Zablokované boli aj únikové východy.

Tímy ministerstva pre mimoriadne situácie v pondelok ukončili svoje vyšetrovanie a celý spis odovzdali Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (SK RF).

Požiar v kemerovskom nákupno-zábavnom centre Zimná višňa vypukol 25. marca. Za následok mal okrem iného aj demisiu gubernátora Kemerovskej oblasti Amana Tulejeva.

Môže vás zaujímať

Grécka polícia zadržala libanonského únoscu lietadla, ktorý bol 30 rokov na úteku