Jednou vetou

Prieskum: Francúzi nie sú s prezidentom Macronom spokojní

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Väčšina oslovených Francúzov (55 percent) hodnotí politiku prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa pred rokom ujal funkcie, negatívne, menšina (45 percent) pozitívne. Až 73 percent respondentov však uznáva, že činnosť hlavy štátu v uplynulých 12 mesiacoch bola v úplnom súlade s programom z predvolebnej kampane.

Vyplýva to zo štúdie, ktorá vznikla v spolupráci. politologického výskumného centra CEVIPOF, inštitútu pre výskum verejnej mienky IPSOS, Nadácie Jeana Jauresa a denníka Le Monde. Macronovo zvolenie podľa autorov dlhodobo narušilo tradičnú situáciu na tamojšej politickej scéne, takže momentálne niet v krajine populárnejšieho a vierohodnejšieho politika ani v radoch opozície, ani na strane tradičnej pravice a ľavice, ani v kruhoch radikálov.

Francúzi sú nespokojní však predovšetkým s Macronovou sociálnou politikou, jeho aktivity v oblasti zahraničnej politiky a boja proti terorizmu považujú však za úspešné. Dve tretiny Francúzov sú nespokojné s Macronovou prisťahovaleckou politikou, 72 percent sa domnieva, že sa zhoršuje situácia v zdravotníctve, 78 percent neregistruje zvyšovanie kúpyschopnosti občanov krajiny a rovnaký počet respondentov hovorí aj o nezmenšovaní nerovností vo francúzskej spoločnosti.

So zahraničnou politikou je spokojných 63 percent oslovených, 60 percent vyjadrilo spokojnosť i s európskou politikou Emmanuela Macrona, 57 percent hodnotí ako úspešný boj proti terorizmu a podľa polovice respondentov sa zlepšilo aj fungovanie verejného života. Rozporuplne Francúzi hodnotia výsledky prezidentovho pôsobenia v oblasti boja proti nezamestnanosti, s ktorým je 49 percent opýtaných spokojných a 51 percent má opačný názor.

V prieskume, ktorý vznikol v dňoch 25. apríla-2. mája na reprezentačnej vzorke 13.540 francúzskych voličov, sa ukázalo, že Macrona vnímajú krajania ako jednoznačne pravicového prezidenta, pričom väčšinou uznávajú jeho osobné kvality, energiu, modernú politiku a prestíž, ktorú dodal prezidentskému úradu. Považujú ho však v 76 percentách prípadov za hlavu štátu, ktorej politika pomáha občanov v ľahšej životnej situácii a iba v 16 prípadoch za prezidenta, ktorý uľahčil život všetkým krajanom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia