Jednou vetou

Prieskum v Izraeli predpovedá opätovné volebné víťazstvo Netanjahua

Benjamin Netanjahu, archívne

Foto: TASR/AP

Výsledky prvého prieskumu verejnej mienky v Izraeli od pondelkového oznámenia predčasných volieb predpovedajú ďalšie víťazstvo premiéra Benjamina Netanjahua. Informovali o tom v utorok agentúry AP a DPA.

Denník Maariv zverejnil v utorkovom vydaní výsledky prieskumu, podľa ktorých by Netanjahuova vládna strana Likud získala 30 zo 120 kresiel v parlamente a ostala tak najsilnejšou stranou, pričom jeho pravicový nacionalistický blok mal väčšinu.

Na druhom mieste v prieskume skončila s 13 mandátmi zatiaľ hypotetická nová strana bývalého náčelníka generálneho štábu Bennyho Ganca, ktorý však ešte nepotvrdil, že vôbec bude kandidovať. Etablované ľavicové a stredové strany výrazne zaostávajú, píše AP.

Ruský veľvyslanec pri OSN: Zlé vzťahy s USA sa zrejme tak skoro nezlepšia

Netanjahu v pondelok potvrdil rozhodnutie svojej pravicovej koalície o predčasných voľbách, ktoré by sa mali konať 9. apríla. Premiér podľa vlastných slov dúfa, že dostane jasný mandát pokračovať vo svojom kurze.

Voľby do Knesetu sa mali pôvodne uskutočniť až v novembri 2019. Vo vládnej koalícii však už dlhšie panuje napätie, pričom jej v parlamente zostala len väčšina jediného hlasu. Sám Netanjahu je okrem toho pod tlakom v súvislosti s vyšetrovaním viacerých korupčných káuz. Hlasovanie poslancov o rozpustení Knesetu sa očakáva v stredu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia