Jednou vetou

Prijímateľmi finančnej pomoci z EÚ mohli byť aj komunistickí povstalci

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska únia sa bude zaoberať podozrením, že jej finančná pomoc pre neziskové organizácie na Filipínach bola presmerovaná v prospech tamojších komunistických povstalcov, ktorých dlhoročný boj si vyžiadal už desaťtisíce ľudských životov. Oznámila to v sobotu kancelária EÚ v Manile, ktorej vyhlásenie priniesla tlačová agentúra AFP.

Filipínska vláda žiada preveriť podozrenie, že prijímateľmi peňazí z EÚ boli Komunistická strana Filipín a jej ozbrojené krídlo, tzv. Nová ľudová armáda (BHB). Manila sa obrátila na EÚ ešte v januári, predbežná kontrola však pochybenie nepotvrdila.

„Ak by sa tieto tvrdenia preukázali, EÚ by okamžite podnikla náležité právne kroky,“ uvádza sa vo vyhlásení Únie. Tá zároveň oznámila, že v apríli vykoná finančný audit externá spoločnosť.

Hovorca filipínskej armády Edgard Arevalo v sobotu vyhlásil, že Manila svoje tvrdenia podložila „obsiahlou“ dokumentáciou. Komunistickí povstalci podľa neho prijímali mnoho rokov zahraničnú pomoc v „miliónoch pesos“ (desiatkach tisíc eur), a to prostredníctvom „nastrčených organizácií“. Ďalšie podrobnosti však neuviedol.

Žlté vesty vyšli do ulíc aj napriek policajným zákazom

 Filipínsky prezident Rodrigo Duterte v roku 2017 prerušil mierové rokovania s povstalcami, keďže odmietli podpísať prímerie a ukončiť vyberanie „revolučnej dane“ od podnikov v oblastiach, kde operujú.

Povstanie pod vedením BHB, ktorého cieľom je vytvorenie maoistického štátu, sa začalo na Filipínach v roku 1969. Hlavnou baštou povstalcov je južná časť krajiny. Podľa údajov filipínskej armády si boje doteraz vyžiadali 40.000 mŕtvych.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia