Jednou vetou

Primátorkou Tuniska sa historicky prvýkrát stala žena

Tuniská vlajka

Foto: Pixabay.com

To, čo je pre nás úplne prirodzené, sa v Tunisku bežne nedeje. Ženy sa do takýchto pozícii v tejto krajine bežne nedostávajú. Aj preto je táto udalosť v krajine veľmi dôležitá a znamená pokrok pre nežné pohlavie.

Za primátorku hlavného mesta Tuniska po prvý raz v jeho dejinách zvolili v utorok ženu, kandidátku umiernenej islamistickej strany Suád Abderrahimovú. Informovala o tom agentúra AP.

Bývalá poslankyňa tuniského parlamentu, ktorá nenosí na hlave tradičný moslimský závoj, bola zvolená v druhom kole členmi mestskej rady Tunisu. Porazila svojho hlavného súpera Kámila Idira, kandidáta sekulárnej strany tuniského prezidenta Bádžího Káida Sabsího.

Čína chce, aby sa spoločne s EÚ postavili proti obchodnej politike USA

Prvé komunálne voľby v Tunisku od revolúcie v roku 2011 sa konali už 6. mája a poznačila ich veľmi nízka, len zhruba 34-percentná účasť. Až teraz však novozvolené mestské rady volia šéfov jednotlivých magistrátov.

Suád Abderrahimová má 53 rokov, je vyštudovaná farmaceutka a je členkou vedenia umiernenej islamistickej Strany obnovy (an-Nahda). Pri hlasovaní ju podporilo 26 poslancov 60-člennej mestskej rady Tunisu, zatiaľ čo 22 hlasovalo za jej protikandidáta.

„Venujem toto víťazstvo všetkým Tunisanom a všetkým ženám, ktoré bojujú za to, aby sa dostali na takého významné pozície,“ reagovala na výsledok hlasovania Abderrahimová, ktorú citovala agentúra DPA.

Roľníci v Thajsku obetujú vlastnú úradu pre uviaznutých futbalistov

An-Nahda, ktorá zvíťazila v májových komunálnych voľbách, nasadila do boja o starostovské kreslá v oblasti Tunisu viacero žien, avšak napokon uspela len Suád Abderrahimová. Nová tuniská ústava z roku 2014 priznáva miestnych samosprávam rozsiahle právomoci.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi