Jednou vetou

Prípad Babčenko: Kyjev hovorí o ochrane ruského novinára, Moskva o propagande

Ruský novinár Arkadij Babčenko (vpravo) a riaditeľ SBU Vasyľ Hrycak počas tlačovej konferencie na pôde Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Kyjeve 30. mája 201

foto: TASR/AP

Ukrajina poskytne ochranu ruskému novinárovi Arkadijovi Babčenkovi, ktorý bol terčom nájomnej vraždy ruských bezpečnostných služieb, oznámil v stredu ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Kyjev v stredu oznámil, že Ukrajinskej bezpečnostnej službe (SBU) sa podarilo zmariť atentát na kritika Kremľa Babčenka. Známeho vojnového novinára najskôr v utorok vyhlásili za zastreleného, o necelých 24 hodín však vystúpil na tlačovej konferencii SBU, napísala agentúra Reuters. SBU tvrdí, že vraždu zinscenovali ako pascu na tých, ktorí sa Babčenka snažili reálne zabiť.

Vraždu ruského novinára zinscenovali! Babčenko je nažive

„Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní sú v boji proti ruskej agresii každým dňom silnejšie,“ napísal Porošenko na Twitteri. „Je nepravdepodobné, že sa Moskva upokojí – dal som príkaz na ochranu Arkadija i jeho rodiny,“ dodal ukrajinský prezident.

Moskva zareagovala na akciu SBU so slovami, že príbeh novinára Babčenka zneužili ako nástroj propagandy.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí zároveň v stredajšom stanovisku vyjadrilo radosť, že novinár Babčenko je predsa nažive.

Kremeľ podľa svojho hovorcu Dmitrija Peskova nedisponuje informáciami o aktuálnom vývoji v prípade novinára Babčenka. „Videl som (správy, že Babčenko žije), ale nateraz nemám o tejto veci informácie,“ povedal Peskov, ktorého slová priniesla agentúra TASS.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia