Jednou vetou

Pripojí sa ČSSD k vláde s ANO? Rozhodne vnútrostranícke referendum

Český premiér Andrej Babiš.

Foto: TASR/A/

Vedenie Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) v piatok popoludní rozhodlo, že o účasti svojej strany vo vláde s hnutím ANO budú jej členovia rozhodovať vo vnútrostraníckom referende. Zároveň určilo referendovú otázku, ktorá znie: "Súhlasíte s tým, aby ČSSD vstúpila do vlády s ANO?"

Referendum bude prebiehať od 21. mája do 14. júna a jeho výsledky budú známe 15. júna, povedal podľa spravodajského servera Novinky.cz predseda ČSSD Jan Hamáček. Oproti pôvodnému plánu tak referendum potrvá o týždeň dlhšie.

Piatkové rokovanie vedenia ČSSD zároveň ukázalo, že strana je rozpoltená a niektorí jej členovia sa kategoricky stavajú proti vláde s trestne stíhaným šéfom ANO Andrejom Babišom, komentoval situáciu portál Aktuálně.cz.

Dlhá a búrlivá diskusia straníckych špičiek vyústila v dohodu, v súlade s ktorou zverejní Hamáček ešte pred začiatkom referenda mená všetkých možných ministrov.

Babiš opäť pohrozil predčasnými voľbami

„Prešiel návrh, že mená ministrov bude musieť schváliť predsedníctvo,“ potvrdil denníku Právo predseda Senátu Milan Štěch, ktorý je najviditeľnejším a najvyššie postaveným kritikom vlády s ANO. Takýto výsledok však pokladá za čiastkový úspech.

Na margo budúcej vlády s ANO sa po zasadnutí vedenia ČSSD rezervovane a skepticky vyjadrovali podľa Aktuálně.cz aj ďalší poprední predstavitelia vedenia, ako podpredseda ČSSD Roman Onderka či poslanec a bývalý podpredsedu strany Lubomír Zaorálek.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia