Jednou vetou

Prisťahovalectvo prezentované Timmermansom odmietajú aj socialisti

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans

foto: TASR/AP

Prisťahovaleckú politiku presadzovanú prvým podpredsedom Európskej komisie a lídrom kandidátky Strany európskych socialistov (PES) pre májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) Fransom Timmermansom nepodporuje v Maďarsku ani ľavicový tábor. Pre agentúru MTI to v piatok uviedol inštitút Századvég s odvolaním sa na jeho nedávny prieskum.

ESĽP vyzval Maďarsko, aby zlepšilo starostlivosť o irackú utečeneckú rodinu

Századvég poznamenal, že Timmermans — najväčší bruselský kritik vlády maďarského premiéra Viktora Orbána a jeden z prvých európskych politikov, ktorí začali podporovať prisťahovalecké kvóty — pricestuje v piatok do Budapešti na víkendový zjazd Maďarskej socialistickej strany (MSZP).

Podľa inštitútu však Timmermans, ale ani politici MSZP, ktorí ho pozvali, si neuvedomujú, že v Maďarsku vznikol v otázke odmietania migrácie národný konsenzus.

Z prieskumu Századvégu zo začiatku februára vyplýva, že rozdelenie migrantov na základe kvót odmieta až 81 percent Maďarov; dokonca aj v tábore voličov MSZP takýto postoj zaujalo až 69 percent.

Maduro v rozhovore pre AP pozval Trumpovho vyslanca do Venezuely

Riešenie demografických problémov formou prisťahovalectva odmietlo 91 percent všetkých opýtaných. Silnú politiku podpory rodín namiesto prisťahovalectva podporilo aj 77 percent socialistov.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete