Jednou vetou

Prokurátori žiadajú pre bývalého Trumpovho právnika Cohena dlhé väzenie

Michael Cohen,

Foto: TASR/AP

Americkí federálni prokurátori požiadali v piatok newyorský súd o "značný" väzenský trest pre Michaela Cohena, niekdajšieho osobného právnika amerického prezidenta Donalda Trumpa, za to, že si kúpil mlčanie porhoherečky a tiež za daňové úniky, ktorých sa dopustil. Informovala o tom v agentúra Reuters.

Cohen spolupracoval s osobitným vyšetrovateľom Robertom Muellerom preverujúcim zasahovanie Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Už v auguste sa na federálnom súde v New Yorku priznal k spáchaniu ôsmich trestných činov finančnej povahy počas Trumpovej predvolebnej kampane vrátane vyplatenia peňažných čiastok určených na umlčanie osôb a s prokuratúrou uzavrel dohodu o vine a treste.

Na Námestí sv. Petra odhalili vianočný strom a betlehem z piesku

Vo svojom priznaní vtedy uviedol, že Trump mu ako svojmu osobnému právnikovi pred prezidentskými voľbami v roku 2016 nariadil, aby sa postaral o vyplatenie peňazí pornoherečke Stormy Daniels a bývalej modelke pánskeho erotického časopisu Playboy a kúpil si tak ich mlčanie. Obe ženy tvrdia, že mali s Trumpom pomer.

Cohen sa minulý týždeň Muellerovmu tímu priznal tiež k tomu, že vlani klamal členom dvoch výborov Kongresu ohľadom realitného projektu, výstavby Trump Tower v Moskve, o ktorom v Trumpovom mene počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016 rokoval s Ruskom.

Rozsudok s výškou trestu za všetky činy, ku ktorým sa už priznal, si má Cohen vypočuť nadchádzajúcu stredu na súde v neyorskej štvrti Manhattan. Cohenovi právni zástupcovia žiadajú, aby nedostal väzenský trest, keďže značne spolupracoval s Muellerom aj newyorskými prokurátormi a za svoje činy prijal zodpovednosť.

Labouristi sú pripravení predložiť alternatívu k dohode o brexite

Samotný Mueller v piatok požiadal súd o zhovievavosť v Cohenovom prípade, odvolávajúc sa na jeho spoluprácu i poskytnutie cenných informácií pri vyšetrovaní, priblížila agentúra DPA.

Trump svojho bývalého právnika Cohena označuje za klamára a slabocha, pričom tvrdí, že si svoje príbehy vymýšľa, aby dosiahol čo najnižší trest.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia