Jednou vetou

Protestujúci na Haiti pálili pneumatiky a blokovali cesty

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Tisíce protestujúcich odsudzujúcich korupciu zablokovali v nedeľu cesty a ochromili veľkú časť haitskej metropoly Port-au-Prince, kde žiadali odstúpenie prezidenta Jovenela Moiseho. Najmenej jeden človek podľa správ prišiel o život, informuje agentúra AP.

Demonštranti počas pochodu hlavným mestom pálili pneumatiky a hádzali kamene. Mnohé obchody a čerpacie stanice boli uzavreté a doprava medzi viacerými mestami obmedzená, keďže protestujúci blokovali cesty autami, kameňmi a inými veľkými predmetmi.

Polícia vytvorila barikády pri prezidentskom paláci a použila slzotvorný plyn, keď sa ich protestujúci pokúsili prelomiť. Novinári videli najmenej jedného človeka, ktorý zahynul po tom, ako bolo v blízkosti počuť streľbu. Motocyklom ho previezli na pohotovosť, kde konštatovali jeho smrť po postrelení do hrudníka.

Žeriav sa počas víchrice zrútil na budovu v Dallase a zabil jednu ženu

Protestujúci žiadali ďalšie vyšetrovanie osudu peňazí, ktoré krajina získala zo subvencovaných dodávok ropy z Venezuely v rámci programu Petrocaribe. Senátne vyšetrovanie nedávno ukázalo, že najmenej 14 bývalých vládnych činiteľov údajne zneužilo 3,8 miliardy amerických dolárov za vlády exprezidenta Michela Martellyho.

Venezuela v dôsledku svojej ekonomickej krízy zastavila alebo výrazne obmedzila dodávky ropy, ktoré v programe Petrocaribe poskytuje karibským štátom za zvýhodnených podmienok. Na Haiti to viedlo k ťažkostiam s výrobou elektriny, ktorú mnohí obyvatelia ostrovného štátu teraz majú k dispozícii len na niekoľko hodín denne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia