Protestujúci sa snažili vyvinúť tlak aj na propekinskú šéfku hongkonskej administratívy Carrie Lamovú. Viacerí niesli transparenty s nápismi „Prosím osloboďte Hongkong“ či „Pomôžte Hongkongu“.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí už v pondelok vyhlásilo, že na tohtotýždňovom summite G20 v Osake otázku Hongkongu otvoriť nedovolí. Americký prezident Donald Trump však povedal, že na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom otázku Hongkongu plánuje spomenúť.
Macron nepodpíše komuniké v Osake, ak v ňom nebude zmienka o klimatickej dohode
„Čína nikdy nebude súhlasiť s tým, že G20 bude rokovať o otázke Hongkongu; je to výlučne vnútorná záležitosť Číny,“ oznámil v stredu novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.
Aktuálne demonštrácie v Hongkongu vypukli po tom, ako sa vláda snažila presadiť zákon umožňujúci vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do pevninskej Číny.
Lamová sa minulý utorok ospravedlnila za politickú krízu a nepokoje vyvolané návrhom zákona. Prodemokratickí aktivisti však Lamovej ospravedlnenie odmietli. Požadujú jej odstúpenie z funkcie, ako aj definitívne stiahnutie spornej legislatívy. Lamová už predtým uviedla, že proces schvaľovania návrhu o extradícii pozastavuje na neurčito.