Jednou vetou

Protestujúci v Hongkongu vyzývajú G20, aby na summite hovorili aj o vzťahu k Číne

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Približne 1000 demonštrantov v Hongkongu pochodovalo v stredu smerom ku konzulárnym budovám s cieľom vyzvať krajiny skupiny G20, aby sa na summite v Japonsku, ktorý sa bude konať koncom týždňa, venovali aj otázke vzťahu Hongkongu a Číny. Informovala o tom agentúra AFP.

Protestujúci sa snažili vyvinúť tlak aj na propekinskú šéfku hongkonskej administratívy Carrie Lamovú. Viacerí niesli transparenty s nápismi „Prosím osloboďte Hongkong“ či „Pomôžte Hongkongu“.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí      už v pondelok vyhlásilo, že na tohtotýždňovom summite G20 v Osake otázku Hongkongu otvoriť nedovolí. Americký prezident Donald Trump však povedal, že na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom otázku Hongkongu plánuje spomenúť.

Macron nepodpíše komuniké v Osake, ak v ňom nebude zmienka o klimatickej dohode

„Čína nikdy nebude súhlasiť s tým, že G20 bude rokovať o otázke Hongkongu; je to výlučne vnútorná záležitosť Číny,“ oznámil v stredu novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Aktuálne demonštrácie v Hongkongu vypukli po tom, ako sa vláda snažila presadiť zákon umožňujúci vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do pevninskej Číny.

Lamová sa minulý utorok ospravedlnila za politickú krízu a nepokoje vyvolané návrhom zákona. Prodemokratickí aktivisti však Lamovej ospravedlnenie odmietli. Požadujú jej odstúpenie z funkcie, ako aj definitívne stiahnutie spornej legislatívy. Lamová už predtým uviedla, že proces schvaľovania návrhu o extradícii pozastavuje na neurčito.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia