Jednou vetou

Protestujúci v Katoviciach žiadali ráznejšie opatrenia na ochranu klímy

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Tisíce ľudí z celého sveta pochodovali v sobotu ulicami juhopoľského mesta Katovice, v ktorom sa koná tohtoročná konferencia OSN o klimatickej zmene, aby žiadali od svojich vlád dôraznejšie kroky na obmedzenie globálneho otepľovania.

Medzi protestujúcimi boli farmári z Latinskej Ameriky, environmentálni aktivisti z Ázie, študenti zo Spojených štátov i rodiny z Európy. Mnohí z nich uviedli, že klimatická zmena už ovplyvňuje ich životy, informovala agentúra AP.

Účastníci „Pochodu za klímu“ sa zhromaždili na jednom z námestí v Katoviciach, odkiaľ sa vydali ku konferenčnému centru, kde delegáti z takmer 200 krajín rokujú o detailoch uskutočňovania parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Desiatky krajín sa zaviazali k ochrane sťahovavého vodného vtáctva

Niektorí demonštranti prišli prezlečení za ohrozené orangutany, iní mali na sebe dýchacie masky, aby poukázali na znečistenie ovzdušia v Katoviciach, ktoré je centrom hornosliezského uhoľného a priemyselného regiónu.

Skupinu oblečenú v kostýmoch polárnych medveďov z pochodu vylúčili po tvrdení jej členov, že fosílne palivá by mali byť nahradené jadrovou energiou, proti ktorej mnohí environmentalisti namietajú, približuje AP.

Demonštrácia prebehla prevažne pokojne, hoci troch ľudí zadržali po menšej potýčke s policajtmi, uviedla hovorkyňa mesta.

Skôr v priebehu dňa sa environmentálne skupiny sťažovali, že niektorých ich aktivistov nevpustili do Poľska alebo ich z krajiny vyhostili. Jednu belgickú aktivistku napokon pustili cez hranicu po tom, ako sa veľvyslanec jej krajiny obrátil na poľské úrady.

Poľsko pred klimatickou konferenciou OSN dočasne obnovilo kontroly na hraniciach, platné do 16. decembra, čo odôvodnilo potrebou zaistiť bezpečnosť.

Sonda InSight poslala záznamy zvuku vetra z povrchu Marsu

Podobné pochody za ochranu životného prostredia sa uskutočnili v sobotu aj vo Francúzsku, tam ich však zatienili väčšie protesty tzv. hnutia žltých viest v Paríži, na ktorých sa schádzajú ľudia rozhnevaní zvyšovaním daní z pohonných látok.

Medzičasom vládou pozastavené zvýšenie daní malo za cieľ nabádať vodičov, aby obmedzili používanie fosílnych palív, čo je podľa odborníkov potrebné na „postrčenie“ spotrebiteľov k ekologickejším alternatívam.

Odpor voči zvýšeniu dane je úderom pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa sám vníma ako garant Parížskej dohody.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia