Jednou vetou

Protesty inšpirované hnutím žltých viest poznamenala nízka účasť

Ilustračné foto

foto: TASR - Ladislav Vallach

Na nízkej účasti stroskotal v piatok pokus aktivistov iniciovať v Portugalsku celoštátne demonštrácie inšpirované tzv. hnutím žltých viest. Informovala o tom agentúra AP.

Demonštranti sa už od skorých ranných hodín snažili narušiť premávku na viacerých miestach v krajine, avšak počtami ich prevyšovali privolaní príslušníci bezpečnostných zložiek.

Pápež vyzval páchateľov pohlavného zneužívania, aby sa vydali spravodlivosti

Proklamovaným cieľom protestov zvolávaných prevažne prostredníctvom facebooku je vyjadriť nenásilným spôsobom nespokojnosť so situáciou v krajine.

Organizátori vydali manifest so zoznamom požiadaviek, medzi ktorými sú zníženie daní, vyššia podpora v nezamestnanosti, ako aj kvalitnejší systém verejného zdravotníctva.

Blokády ciest a dôležitých objektov vo Francúzsku sa začali 17. novembra, keď ich účastníci oblečení do reflexných žltých viest začali protestovať proti rastúcim cenám pohonných hmôt.

Belgický kráľ požiadal premiéra Michela, aby viedol dočasnú vládu

Protesty postupne prerástli do masového hnutia tzv. žltých viest proti zvyšujúcim sa životným nákladom. Masové nepokoje si vo Francúzsku vyžiadali už deväť obetí na životoch, počet ich účastníkov sa však postupne znižuje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia