Jednou vetou

Protesty opozície v Arménsku nezabránili nominovaniu exprezidenta za premiéra

Arménsky prezident Serž Sarkisjan

foto: TASR/AP

Približne 3000 ľudí sa v pondelok zišlo v centre Jerevanu, aby protestovali proti vymenovaniu bývalého prezidenta Serža Sarkisjana na post predsedu vlády.

Ako informovala agentúra Interfax, polícia kvôli ich protestu prehradila dopravnú tepnu, ktorá vedie centrom mesta a sídlia na nej parlament, rezidencia prezidenta i veľvyslanectvá viacerých krajín.

Medzičasom frakcia vládnucej Republikánskej strany Arménska a poslanecký klub jej koaličného partnera, Arménskej revolučnej federácie (Dašnakcutjun), na zasadnutí parlamentu Serža Sarkisjana oficiálne nominovali na post predsedu vlády. O novom premiérovi sa bude hlasovať v utorok.

Vzhľadom na to, že Arménsko sa pripravuje na prechod od prezidentského k parlamentnému systému, ktorý odobrili voliči v referende v roku 2015, v rukách premiéra bude sústredených oveľa viac právomocí než doteraz. Aj toto je jeden z argumentov kritikov, ktorí nesúhlasia so Sarkisjanovou kandidatúrou na funkciu predsedu vlády.

Opozícia totiž tvrdí, že Serž Sarkisjan, ktorý už za prezidenta kandidovať nemohol, sám vyberal svojho nástupcu – Armena Sarkisjana. Podľa opozície Serž Sarkisjan vďaka tomu fakticky zostane naďalej pri moci. Bude sa pritom môcť spoliehať na podporu parlamentu, v ktorom má väčšinu jeho vládnuca Republikánska strana Arménska.

Odporcovia vymenovania Serža Sarkisjana na post predsedu vlády dnes ráno zablokovali niekoľko kľúčových ciest vedúcich do centra Jerevanu. Na „akty občianskej neposlušnosti“ vyzval v nedeľu opozičný poslanec Nikol Pašinjan, keď na svojich prívržencov apeloval, aby prehradili ulice, blokovali premávku na mostoch, narušili plynulosť dopravy v metre a vyberali si peniaze z bankových účtov.

Polícia následne začala demonštrantov blokujúcich cesty rozháňať, dodal Interfax.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia