Jednou vetou

Protesty pred parlamentom v Tbilisi pokračovali štvrtým dňom

Muž drží gruzínsku zástavu počas protestu pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi, na ktorom vyzývali na odstúpenie ministra vnútra Giorgiho Gachariu

foto: TASR/AP

Tisíce demonštrantov sa zišli v nedeľu pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi, aby štvrtý deň po sebe vyzývali na odstúpenie ministra vnútra a zmeny vo volebných zákonoch.

Protesty sa zameriavajú taktiež na gruzínske separatistické územia, ktoré sú dlhodobo pod kontrolou Ruska, informovala tlačová agentúra AP.

Pred parlamentom v Tbilisi sa opäť zišli demonštranti; žiadali odchod ministra

Prvý z protestov vyvolala prítomnosť ruskej delegácie na podujatí v priestoroch gruzínskeho parlamentu, keď poslanec ruskej Štátnej dumy Sergej Gavrilov predniesol prejav z miesta parlamentného predsedu, pričom hovoril po rusky.

Demonštranti sa vo štvrtok snažili vtrhnúť do budovy, na čo proti nim polícia zasiahla gumovými projektilmi a vodnými delami. Pri tomto zásahu utrpelo zranenia vyše 240 osôb.

Babiš nerozumie tomu, prečo ľudia proti nemu protestujú

Protestujúci teraz požadujú, aby minister vnútra Giorgi Gacharia prevzal zodpovednosť za tvrdý postup polície a odstúpil z funkcie.

„Jedinou nádejou pre túto vládu je to, že ľudia budú z protestov unavení. Ale títo ľudia sa neunavia,“ povedala v nedeľu aktivistka Salome Ugulavová.

Rusko dočasne zastavilo lety gruzínskych aerolínií nad svojím územím

Ešte v piatok odstúpil zo svojej funkcie predseda parlamentu Irakli Kobachidze, ktorého odchod takisto požadovali demonštranti za to, že umožnil spomínané vystúpenie ruského poslanca. Opoziční lídri však ohlásili ďalšie protesty, ktorých účastníci mali požadovať odstúpenie ministra vnútra Gachariu a predčasné parlamentné voľby.

Rusko v súvislosti s vývojom v Gruzínsku v sobotu dočasne zakázalo lety gruzínskych aerolínií nad ruským územím. Ruský prezident Vladimir Putin ešte v piatok zakázal pre obavy o bezpečnosť aj lety ruských aerolínií do prozápadného Gruzínska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia