Jednou vetou

Protesty proti dôchodkovej reforme pokračujú, účasť však klesla

Ľudia počas počas celoštátneho protestného zhromaždenia proti dôchodkovej reforme francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Paríži 5. decembra 2019. FOTO TASR/AP
Štrajky proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku viedli aj v utorok k uzavretiu škôl a dopravnému chaosu. Počet ľudí, ktorí vyšli do ulíc, sa však oproti minulému týždňu znížil o viac než polovicu, čo posilnilo pozíciu prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom agentúra Reuters.

Verejní zamestnanci štrajkujú už šesť dní, pričom ich protestné akcie najviac zasiahli železničnú dopravu. Odbory vyzvali na hromadné protesty v tento utorok – deň pred tým, ako Macronova vláda predstaví detaily svojho plánu zjednodušenia komplikovaného dôchodkového systému, ktorý patrí k najštedrejším na svete.

Organizátori chceli vyrovnať účasť vyše 800.000 ľudí počas prvého dňa protestov minulý štvrtok, tentoraz však napriek dobrému počasiu prišlo oveľa menej ľudí.

FOTO: Environmentalisti protestovali v Paríži s ukradnutými portrétmi Macrona

„Vzhľadom na hĺbku nespokojnosti je potrebné dostať do ulíc viac ľudí,“ povedal šéf odborovej konfederácie CGT Philippe Martinez novinárom pred tým, ako viedol pochod v Paríži. Protestujúci kričali „Macron, ideme si po teba“ a niesli transparenty s nápisom „Štrajkuj alebo zomri od hladu“.

Ministerstvo vnútra odhadlo, že v celom Francúzsku pochodovalo v utorok 339.000 ľudí vrátane 31.000 ľudí v Paríži. Vo štvrtok 5. decembra zverejnilo ministerstvo odhad 806.000 účastníkov po celej krajine vrátane 65.000 v Paríži.

Podľa CGT v utorok protestovalo vo Francúzsku 885.000 ľudí, z toho 180.000 v hlavnom meste. Uplynulý štvrtok odhadli odbory počet účastníkov na 1,5 milióna v celej krajine a 250.000 v Paríži.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí