Jednou vetou

Protesty v Argentíne vrcholili v piatok

Protesty v Argentíne

Foto: TASR/AP

Celonárodné protesty, ktoré sa začali v Argentíne v rôznych regiónoch pred štyrmi dňami, vrcholili v piatok. Do ulíc vošli tisícky ľudí žiadajúc zákonom garantované potraviny a projekty výstavby pre najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.

V Argentínskom hlavnom meste Buenos Aires vrcholili v piatok protesty odporcov štátnej hospodárskej politiky, píše agentúra AP.

Celonárodné protesty sa začali pre štyrmi dňami v rôznym regiónoch po celej krajine a ich záverom bola piatková obrovská demonštrácia v metropole. Podľa odhadov médií vošlo do ulíc niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Pozrite si aj: V srdci Ríma sa zhromaždili kritici a odporcovia novej talianskej vlády

Protestujúci občania žiadali zákonom garantované potraviny a projekty výstavby pre najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.

Obyvateľstvo nesúhlasí s nedávnym rozhodnutím vlády po prudkom poklese hodnoty pesa žiadať pomoc od Medzinárodného menového fondu (MMF).  Argentínčania považujú práve MF za spoluvinníka najhoršej ekonomickej krízy, ktorá ich postihla v roku 2001.

Prezident Mauricio Macri tento mesiac oznámil, že Argentína otvorí rokovania s MMF a po prudkej devalvácii pesa sa bude uchádzať o získanie úveru na financovanie vládnych programov.

Venezuela prepustila 39 väzňov, aj podporovateľov opozície

V snahe stabilizovať situáciu nariadil Macri úsporné opatrenia. V krajine však prebiehajú pokračujúce odborárske protesty, pričom kúpna sila Argentínčanov klesá v dôsledku inflácie, ktorá je v Argentíne jednou z najvyšších na svete.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia