Jednou vetou

Protesty v Gaze: Izraelskí vojaci postrelili 70 Palestínčanov

Ilustračné foto

FOTO: TASR /AP

Izraelskí vojaci postrelili v sobotu približne 70 účastníkov palestínskych protestov v pohraničnej oblasti medzi Izraelom a pásmom Gazy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Palestínčania v pásme Gazy odštartovali v piatok šesťtýždňové protesty s požiadavkou, aby sa palestínski utečenci a ich potomkovia mohli vrátiť do svojich pôvodných domovov na území dnešného Izraela. Protestná akcia, ktorá má kulminovať 15. mája, má názov „Veľký pochod návratu“.

V prvý deň protestov – v piatok – prišlo o život najmenej 15 Palestínčanov a ďalších viac ako 750 ich utrpelo strelné zranenia. Ide o najhoršiu bilanciu potýčok v Gaze od cezhraničnej vojny medzi Izraelom a Hamasom v roku 2014. V sobotu sa v Gaze konali pohreby 15 obetí, na ktorých sa zúčastnili tisíce ľudí. V pásme Gazy aj v Predjordánsku bol vyhlásený deň národného smútku. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyhlásil, že plnú zodpovednosť za krviprelievanie nesie Izrael. Premiér Izraela Benjamin Netanjahu však tvrdí, že izraelská armáda len chránila suverenitu krajiny a bezpečnosť svojich občanov

Podľa izraelskej armády sa demonštranti v sobotu – rovnako ako v piatok – napriek varovaniam opäť približovali k pohraničnému oploteniu a útočili na izraelských vojakov kameňmi. Medzi 15 zabitými, ktorí prišli o život piatok, boli podľa palestínskej strany piati členovia ozbrojeného krídla militantnej organizácie Hamas, ktorá vládne v pásme Gazy. Podľa Izraela bolo medzi obeťami osem príslušníkov Hamasu a dvaja členovia iných radikálnych skupín.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia