Jednou vetou

Protesty vo Francúzsku: Vláda je ochotná zmeniť metódy, nie politiku

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emanuel Macron je ochotný v súvislosti s masovými demonštráciami "žltých viest" proti plánovanému zvýšeniu dane z pohonných hmôt zmeniť svoje metódy, nie však politiku. Na základe informácií agentúry DPA to v pondelok uviedol hovorca francúzskej vlády Benjamin Griveaux.

Vláda rešpektuje „hnev“, ktorý protestujúci vyjadrujú, povedal Griveaux po zasadnutí kabinetu a doplnil, že časti Francúzska „nenašli svoje miesto“ v Európskej únii a procese globalizácie. Dodal pritom, že „toto Francúzsko požaduje odpovede na svoj hnev“. „To znamená nové metódy, ktoré budú prediskutované zajtra, avšak nie zmenu smerovania,“ vyjadril sa hovorca.

Polícia použila proti protestujúcim v Paríži slzotvorný plyn

Hovorca Elyzejského paláca odsúdil to, čo opísal ako „vojnové scény“ na triede Champs-Élysées v Paríži, kde prebiehali niekoľkohodinové potýčky s políciou. Demonštranti sa počas nich snažili prebojovať až k prezidentskému palácu.

Očakáva sa, že prezident Macron sa k obavám protestujúcich vyjadrí v utorok, keď má oficiálne oznámiť vytvorenie tzv. Vysokej rady pre klímu. Vláda však naďalej stojí za svojím tvrdením, že zvýšenie dane z pohonných hmôt je nevyhnutným predpokladom naplnenia francúzskych klimatických záväzkov.

USA varovali Rusko pred „nezákonným“ konaním proti Ukrajine

Francúzska ministerka dopravy Élisabeth Borneová medzitým sľúbila zvýšenie investícii do „každodennej dopravy“ po tom, ako sa vláda roky prioritne zameriavala na udržiavanie prestížnej siete vysokorýchlostných vlakov triedy TGV.

Protesty „žltých viest“, ktoré dostali svoje pomenovanie podľa charakteristických reflexných viest demonštrantov, si zatiaľ vyžiadali dve obete na životoch a stovky zranených ako na strane protestujúcich, tak aj zasahujúcich policajtov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia