Jednou vetou

Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú už šiestu sobotu

Demonštranti stoja na bulvári Champs-Elysees v Paríži počas protivládnych protestov tzv. žltých viest

foto: TASR/AP

Na viacerých miestach vo Francúzsku pokračuje v sobotu ďalšie kolo protestov tzv. žltých viest proti zvyšovaniu daní a životných nákladov v krajine.

Na v poradí už šieste kolo protivládnych protestov vyzvalo niekoľko skupín „žltých viest“. Počet účastníkov protestných zhromaždení, ktorí sa začali dopoludnia zhromažďovať v centre Paríža na triede Champs-Élysées, sa však za posledné týždne znížil. Nižšiu účasť v hlavnom meste zrejme ovplyvnil začiatok vianočných prázdnin, konštatuje agentúra AP.

Činnosť federálnych orgánov USA ochromil čiastočný shutdown

V kontraste s chaosom predchádzajúcich protestov sa v blízkosti Víťazného oblúka prechádzali v sobotu viaceré skupiny turistov a ani premávka na svetoznámej triede nebola zrejme zablokovaná.

Žlté vesty tento týždeň oznámili, že budú demonštrovať aj v neďalekom meste Versailles, ktoré je z hľadiska dopravy dostupnejšie. Vedenie zámku vo Versailles už medzičasom oznámilo, že z preventívnych dôvodov bude zámok a areál v sobotu pre verejnosť uzavretý.

Parížske múzeum Louvre i Eiffelova veža, ktoré boli pred niekoľkými týždňami zatvorené, zostali pre verejnosť prístupné.

Ďalšie protestné zhromaždenia avizovali v 14 veľkých mestách, medzi nimi je Rennes, Nantes, Caen, či Bordeaux.

Pred prezidentským palácom v Somálsku bol samovražedný atentát

Zablokované budú aj hranice, pričom však súkromné vozidlá budú môcť cez blokády prechádzať plynule, zastavované budú len kamióny.

Blokády ciest a dôležitých objektov vo Francúzsku sa začali 17. novembra, keď ich účastníci oblečení do reflexných žltých viest začali protestovať proti rastúcim cenám pohonných hmôt.

Protesty postupne prerástli do masového hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom. Počet účastníkov protestných zhromaždení sa však znižuje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia