Jednou vetou

Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Zhromaždenia na protest proti zdražovaniu pohonných látok vo Francúzsku pokračujú už tretí deň, keď ich organizátori zvolali niekoľko blokád.

Ako v pondelok informoval spravodajský portál France Info, demonštranti zablokovali prístupy k niekoľkým skladom pohonných látok. Ide o veľkosklad v meste Vern-sur-Seiche pri Rennes v Bretónsku, v lokalite La Pallice pri prístavnom meste La Rochelle na západe Francúzska a v meste Fos-sur-Mer v kraji Bouches-du-Rhône.

Do protestov vo Francúzsku sa zapojilo vyše 280.000 ľudí

Zhromaždenia protestujúcich hlásia aj z regiónu Pas-de-Calais, kde demonštranti blokujú premávku na úseku diaľnice A16. Obojsmerne je zablokovaná aj premávka na diaľnici A36 v blízkosti mesta Lariviere. Kolóny áut tam stoja od 05.00 h SEČ.

Demonštranti, ktorých poznávacím znakom sú žlté reflexné vesty, blokujú aj mýtnicu na diaľnici A6 pri meste Limas v smere na Paríž. Francúzske médiá medzičasom informovali, že počas noci došlo k ďalším potýčkami medzi demonštrantmi a vodičmi áut, ktorým ich akcia bránila v prejazde.

Pri jednej z nich bol ťažko zranený 25-ročný mladík. Vodiča, ktorý doňho autom vrazil a spôsobil mu zranenia nôh a panvy, zadržala polícia. Podľa nej však zo strany vodiča šlo o neúmyselné konanie. Polícia prešetruje aj niekoľko slovných či dokonca fyzických útokov demonštrantov voči vodičom áut či náhodným okoloidúcim. V jednom prípade bola obeťou žena tmavej pleti, v inom novinár, či pár homosexuálov.

Popularita Macrona klesla na 25 percent, ukázal prieskum

Francúzsky premiér Édouard Philippe v reakcii na sériu víkendových protestov, do ktorých sa vo Francúzsku zapojilo takmer 300.000 ľudí, uviedol, že vláda „rozumie“ hnevu ľudí, ale nezmení svoje rozhodnutie ohľadom zvyšovania dane z pohonných látok.

Na sociálnej sieti Facebook sa objavila výzva jedného z iniciátorov víkendových blokád, ktorý na túto sobotu do Paríža zvoláva nové zhromaždenie a pozýva naň „celé Francúzsko“. Záujem zúčastniť sa avizovalo už 145.000 sledovateľov tejto stránky.

Víkendové akcie na protest proti zdražovaniu pohonných látok vo Francúzsku si vyžiadali viac ako 400 zranených, pričom v prípade 14 z nich ide o ťažké zranenia. Protesty majú aj jednu obeť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia