Informovala o tom agentúra AP s tým, že k protestu došlo v čase vzrastajúcich obáv Atén, že sa do gréckych škôl podarilo infiltrovať nacionalistom i krajnej pravici.
Demonštranti vedení jazdcom na koni odetom do gréckej vlajky vykrikovali nacionalistické heslá a niesli transparenty proti Macedónsku i proti Turecku a Albánsku, ďalším dvom susedom Grécka.
Autistický chlapec sa vytrhol matke z rúk a išiel sa hrať s pápežom
Pochod podľa zmieneného 17-ročného jazdca podporili i učitelia, a to tak, že žiakom, ktorí sa na ňom zúčastnili, nezapísali absencie. Samotná demonštrácia, ktorú zorganizovali severogrécki tínedžeri, mala pokojný priebeh.
Zhruba stovka demonštrantov však po akcii začala na políciu hádzať kamene. Polícia použila slzotvorný plyn, aby ich rozohnala, a zadržala piatich výtržníkov.
Demonštrácie školákov proti vládnej politike v sektore vzdelávania nie sú v Grécku, kde aj samotní politici podporujú tíndežerov v politickej aktivite, ničím neobvyklým. Štvrtkovému protestu však predchádzalo niekoľko dní nepokojov vyprovokovaných dohodou s Macedónskom, ku ktorým došlo vo viacerých stredných školách na severe krajiny.
Tínedžeri si pre snahu vlády normalizovať vzťahy s Macedónskom vynútili v Solúne a jeho okolí niekoľkodňové zatvorenie 210 z celkových 604 stredných škôl.
Grécky minister školstva Kostas Gavroglu obvinil krajne pravicovú stranu Zlatý úsvit z toho, že sa pokúša podať „školákom injekciu (svojho) nacionalistického jedu“.
Samotná strana protesty na školách podporuje a mnohí demonštranti na akciách používajú jej slogany. Nikto zo Zlatého úsvitu sa však do organizovania nepokojov otvorene nezapája.
Použitie sily v Kerčskom prielive je neprijateľné, uviedla Mogheriniová
Demonštráciu v Solúne vo štvrtok sprevádzala i protidemonštrácia stredoškolákov v Aténach. Na tejto akcii sa podľa AP zúčastnilo asi 400 žiakov. Malá skupina vtrhla do miestnej banky, kde vyčíňala, nijaké zatýkanie však z miesta hlásené nebolo.
Na základe júnovej dohody Macedónska s Gréckom sa má doterajší oficiálny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) zmeniť na nový – Republika Severné Macedónsko.
Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.
Macedónsky parlament odhlasoval v októbri začatie legislatívneho postupu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu Macedónska.
Očakáva sa, že proces zapracovania zmeny názvu Macedónska do ústavy potrvá tri mesiace. Na záver bude potrebné ďalšie schválenie dvojtretinovou väčšinou v macedónskom parlamente, čo je pravdepodobné ešte v januári.
Začína sa druhá fáza programu umožňujúceho mladým Európanom cestovať zadarmo po EÚ
Dohoda so Skopje názorovo rozdelila Grécko, pričom si vyslúžila kritiku najmä na severe krajiny a rozhnevala i vplyvnú grécku pravoslávnu cirkev.
Atény tvrdia, že súčasný názov implikuje, že Skopje si robí nároky na grécke kultúrne dedičstvo i územie. Práve Solún, dejisko aktuálnych demonštrácií, je metropolou gréckej provincie Makedónia, ktorej názov sa v mnohých jazykoch neodlišuje od slova Macedónsko.