Jednou vetou

Proti Orbánovej vláde protestujú pred parlamentom desaťtisíce ľudí

Ustanovujúca schôdza maďarského Národného zhromaždenia začala sa v utorok 8. mája v Budapešti. Schôdzu sprevádzali protivládne demonštrácie už od rána. Na snímke demonštranti v okolí budovy parlamentu na ulici Alkotmány

foto: TASR/AP

Proti budúcej vláde premiéra Viktora Orbána, ktorého maďarský parlament zrejme vo štvrtok potvrdí vo funkcii na ďalšie štvorročné obdobie, začalo v utorok podvečer protestovať pred zákonodarným zborom v Budapešti niekoľko desaťtisíc ľudí. Protest je pokračovaním série zhromaždení "My sme väčšina - Demonštrácia za demokraciu", ktoré iniciovali občianski aktivisti na Facebooku.

Prvá protivládna demonštrácia tejto série za účasti takisto desaťtisícov ľudí sa konala 14. apríla a ďalšia 21. apríla.
„Nesmieme dopustiť, aby sme pre korupčný systém Orbánovej vlády stratili svoju slobodu, podporné fondy z Európskej únie či miesto Maďarska v nej,“ tvrdili rečníci demonštrácie, ktorí okrem iného žiadajú, aby sa Maďarsko pripojilo k pripravovanej európskej prokuratúre.

Maďarsko: Poslanci Národného zhromaždenia zložili poslanecký sľub

Podľa nich médiá, ktoré kontrolujú vládnu moc, musia zostať nezávislé, a verejnoprávne médiá nesmú slúžiť cieľom vládnej propagandy.

V okolí parlamentu sú pripravené stovky policajtov i príslušníkov zásahovej jednotky polície. Budova parlamentu je obkolesená policajným kordónom.

V utorok sa konala ustanovujúca schôdza nového parlamentu, na ktorej poslanci zložili prísahu a za predsedu zákonodarného zboru znovu zvolili Lászlóa Kövéra. Prezident János Áder poslancom odporučil, aby pre nasledovné štvorročné obdobie potvrdili vo funkcii premiéra predsedu víťaznej strany Fidesz Viktora Orbána. Blok Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) získal vo voľbách 8. apríla 133 mandátov – dvojtretinovú väčšinu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia