Jednou vetou

Proti prezidentovi Buteflikovi demonštrovali stovky právnikov

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Stovky právnikov sa v sobotu zišli v hlavnom meste Alžírska na protestnom pochode proti prezidentovi Abdalovi Azízovi Buteflikovi.

Protestujúci právnici počas pochodu mestom smerom k hlavnému námestiu, kde zaspievali národnú hymnu, skandovali protivládne heslá, informovala agentúra AP.  Podobné protesty sú v sobotu naplánované aj v ďalších veľkých mestách.

V piatok vyšli do ulíc alžírskych miest už po piaty raz desaťtisíce ľudí, ktorí žiadajú zmeny politického systému a ukončenie pôsobenia Butefliku vo funkcii prezidenta.

Vo Francúzsku sa opäť konajú protesty žltých viest

Účasť na týchto demonštráciách začala narastať po tom, ako 82-ročný Buteflika 11. marca oznámil, že síce vyhovie svojim odporcom a nebude sa uchádzať o piate funkčné obdobie, avšak zároveň odložil na neurčito prezidentské voľby, naplánované pôvodne na 18. apríla. Tento krok považuje opozícia iba za ďalší pokus o predĺženie Buteflikovho pôsobenia vo funkcii.

Buteflika, ktorý je pri moci od roku 1999, má vážne zdravotné problémy a na verejnosti už takmer nevystupuje. Mnohí Alžírčania ho vnímajú len ako bábku v rukách armády, rodinných klanov a vplyvnej podnikateľskej elity.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia