Protivládne protesty si v centre Paríža vyžiadali zásah polície

ilustračné foto

foto: TASR

Prívrženci protestného hnutia tzv. žltých viest, ktoré vystupuje proti politike prezidenta Emmanuela Macrona, sa v sobotu dostali v centre Paríža do konfliktu s políciou. Protestné pochody sa v hlavnom meste i v ďalších francúzskych mestách konajú už 18. sobotu za sebou, informovala agentúra AP.

K zrážkam medzi poriadkovou políciou a časťou demonštrantov oblečených v žltých reflexných vestách došlo v okolí Víťazného oblúka nachádzajúcom sa v centre Paríža na začiatku triedy Champs-Élysées.

Podľa Nemecka a Francúzska musí Británia navrhnúť jasný plán odchodu

Skupina maskovaných demonštrantov na policajtov hádzala dymovnice i kamene a búšila na okná policajnej dodávky. Polícia reagovala použitím slzotvorného plynu a vodného dela. V blízkosti zásahu horelo auto. Podľa polície bolo zadržaných už 20 osôb.

Agentúra AFP zároveň informovala, že pri pouličných nepokojoch skupina demonštrantov vyplienila niektoré obchody nachádzajúce sa na Champs-Élysées.

Francúzi z dôvodu streľby na Novom Zélande posilnia policajné hliadky

Blokády ciest a dôležitých objektov vo Francúzsku sa začali 17. novembra 2018, keď ich účastníci, oblečení do reflexných žltých viest, začali protestovať proti rastúcim cenám pohonných hmôt.

Protesty postupne prerástli do masového hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom. Počet účastníkov týchto protestných zhromaždení sa však postupne v celoštátnom meradle znížil z 282.000 ľudí zo 17. novembra na 28.600 z minulej soboty.

Môže vás zaujímať

Biely dom sa nezúčastní na ďalšom vypočúvaní v rámci impeachmentu