Jednou vetou

Prudké búrky zasiahli Česko, Rakúsko a Nemecko

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Intenzívne dažde, krúpy, ale aj blesky - tieto prírodné živly narobili problémy v susednom Česku a Rakúsku. Prudké búrky zasiahli aj časť Nemecka. Lokálne záplavy a návaly bahna narobili problémy obyvateľom niekoľkých riek v spomínaných krajinách.

Viaceré oblasti ČR zasiahli v piatok v súlade s varovaním meteorológov prudké búrky sprevádzané intenzívnymi zrážkami.

Najvážnejšiu situáciu spôsobilo počasie v mestečku Brtnice na východe okresu Jihlava v kraji Vysočina. Voda tam vytopila dve desiatky domov, dostala sa podobne ako bahno do obytných a prirodzene aj pivničných priestorov. Preventívne tu došlo k evakuácii časti občanov. Podľa odhadu miestnej starostky tu spadlo 50-70 litrov zrážok na štvorcový meter, informovali tamojšie elektronické médiá.

V srdci Ríma sa zhromaždili kritici a odporcovia novej talianskej vlády

Z iných lokalít hlásili vyvrátené stromy, narušenie plynulosti cestnej dopravy alebo narušenie zásobovania elektrickou energiou. Český hydrometeorologický ústav vydal varovanie pred silnými búrkami, ktoré sa týkalo deviatich krajov ČR. Výnimkou nebola ani Praha, kde silný dážď narušil okrem iného sprievod rómskych hudobníkov na Staromestskom námestí.

Silné zrážky hlásili zo Železnej Rudy na juhozápade Čiech, z okolia Kutnej Hory i Děčína, z okresov Znojmo, Třebíč, Žďár nad Sázavou a Chrudin, ale aj z ďalších lokalít vrátane Ústeckého či Juhomoravského kraja. Pre Prahu, ako aj kraj Vysočina, Stredočeský, Plzenský a Juhočeský kraj platí až do soboty rána povodňová bdelosť. Meteorológovia navyše upozornili, že pokračovanie podobných rozmarov prírody možno navyše očakávať v ČR aj počas dvoch víkendových dní.

V časti Severného Porýnia-Vestfálska narobili problémy blesky

Extrémy počasia v piatok ešte raz pocítili v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorú opakovane zasiahli prudké búrky sprevádzané intenzívnymi niekoľko hodín trvajúcimi zrážkami a hromobitím.

Starobylé centrum historického okresného mesta Soest sa popoludní ocitlo sčasti pod vodou, pivničné priestory masy vody fakticky zaplavili. Situácia mala za následok dočasné problémy v cestnej, železničnej i leteckej doprave. Cestný tunel v Bad Godesbergu museli narýchlo uzavrieť, pretože kanalizácia masy vody nezvládala. Po zásahu blesku bola ochromená i prevádzka tunela vedúceho cez Rýn. Diaľnica A40 sa ocitla sčasti pod vodou v Essene.

Nemecko bude žiť Rockom! Začali tu rovno dva Rockové festivaly

Zásah blesku paralyzoval aj prevádzku na regionálnej železničnej trati v Blankenbergu. Do ulíc Solingenu sa dostalo po zrážkach uvoľnené bahno z okolia. Viacero budov tam museli hasiči zabezpečiť vrecami s pieskom. Strešná konštrukcia domu vo Wermelskirchene vyhorela po zásahu blesku a následnom požiari. Podobné platí aj o stodole v Hellenthale.

Na letisku v Düsseldorfe museli predpoludním opakovane prerušiť odbavovanie cestujúcich, dôvodom boli intenzívne zrážky. Informácie priniesli tlačová agentúra DPA i Západonemecký rozhlas (WDR). Búrky zanechali v Severnom Porýní-Vestfálsku značné škody aj v utorok večer. Vtedy bolo osobitne zasiahnuté mesto Wuppertal, ktorému už krajinský premiér Armin Lascher prisľúbil pomoc.

Hasiči v rôznych častiach Rakúska odstraňujú následky prudkých búrok

Prudké búrky sprevádzané intenzívnymi zrážkami zasiahli v piatok južnú časť Dolného Rakúska, ako aj územie ďalších spolkových krajín alpskej republiky – Štajerska a Burgenlandu.

Podľa informácií z Dolného Rakúska mali tamojší hasiči plné ruky práce pri viac ako 60 výjazdoch s odstraňovaním dôsledkov rozmarov prírody, predovšetkým s odčerpávaním vody zo zaplavených pivníc. V niektorých oblastiach spadlo v priebehu 90 minút až do 100 litrov zrážok na štvorcový meter, takže kanalizácia to už nebola schopná pojať a došlo k lokálnym záplavám.

Májové teploty lámali rekordy v Škandinávii, Poľsku aj Nemecku

Informácie priniesol rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF i tlačová agentúra APA. V dôsledku búrok nemožno vylúčiť ďalšie náhle zvýšenie hladiny i menších tokov, hoci aj potokov, ale zvýšilo sa aj riziko zosuvov pôdy alebo povodní či narušenia plynulosti cestnej alebo železničnej dopravy. Po zásahoch blesku môže dôjsť aj k narušeniu zásobovania elektrickou energiou, v prípade krupobitia aj k rôznym iným materiálnym škodám.

Až 120 výjazdov hlásili hasiči zo spolkovej krajiny Burgenland, kde sa pod vodou ocitli nielen pivničné priestory, ale aj nižšie položené obytné objekty alebo časti cestnej siete. Najviac zasiahli búrky obce v okrese Oberwart neďaleko rakúsko-maďarskej štátnej hranice. Toky Pinka a Stögersbach vystúpili z korýt a spôsobili lokálne záplavy.

Biely dom chce nariadiť povinné odoberanie elektriny z uhoľných elektrární

Aktuálne sa však situácia už zlepšuje, ubudlo zrážok a klesajú aj hladiny riek a potokov. Lokálne záplavy hlásili popoludní aj zo spolkovej krajiny Štajersko. Dôsledky búrok tam v najväčšej miere pocítili v okresoch Weiz a Hartberg-Fürstenfeld.

Po krupobití a intenzívnom daždi tam voda z polí prenikla napríklad na východe Hartbergu až do záhrad a za krátky čas ich zmenila v „rybníky“. Už vo štvrtok večer zaznamenali hasiči v Korutánsku takisto desiatky výjazdov, a to hlavne v okresoch Spittal a St. Veit.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia