Puigdemont vyzval španielsku vládu, aby mu umožnila návrat do vlasti

Carles Puigdemont

Foto: archívne, TASR/AP

Zosadený katalánsky líder Carles Puigdemont vyzval v sobotu španielsku vládu, aby mu povolila vrátiť sa do vlasti. Domov by sa chcel Puigdemont vrátiť včas na to, aby stihol ustanovujúcu schôdze katalánskeho parlamentu naplánovanú na 23. januára a znovu sa stal vodcom tohto regiónu.

„Chcem sa do Katalánska vrátiť čo najskôr. Chcel by som sa vrátiť hneď teraz. Pre Španielsko by to bola dobrá správa,“ povedal Puigdemont v sobotňajšom rozhovore pre agentúru Reuters. Prirodzené by podľa neho bolo, ak by mu Madrid umožnil vrátiť sa do vlasti ešte pred ustanovujúcou parlamentnou schôdzou.

„Som predsedom regionálnej vlády a ak bude Španielsko rešpektovať výsledky hlasovania, budem predsedom aj naďalej,“ povedal. Puigdemont ďalej vyzval Madrid na dialóg, pričom uviedol, že je pripravený vypočuť si akýkoľvek návrh, s ktorým ohľadom Katalánska príde španielsky premiér Mariano Rajoy.

Rajoy je pripravený na dialóg s Katalánskom, viesť ho chce s Arrimadasovou

Zosadenému katalánskemu premiérovi stále hrozí v Španielsku stíhanie pre jeho úlohu pri organizovaní protizákonného októbrového referenda o nezávislosti a iniciovaní procesu odtrhnutia sa od Španielska. Puigdemont sa momentálne zdržiava v Belgicku, kam utiekol spolu so štyrmi ministrami svojej vlády.

V štvrtkových predčasných parlamentných voľbách v Katalánsku síce zvíťazila promadridská strana Občania (Ciutadans), najviac mandátov si však v regionálnom parlamente zabezpečili práve separatistické strany. Stále ale nie je celkom jasné, či sa na parlamentných schôdzach bude môcť zúčastňovať aj Puigdemont či iní väznení katalánski lídri.

Výsledky volieb v Katalánsku do budúcnosti regiónu nevniesli veľa svetla

Španielsky premiér Rajoy vyjadril ešte v piatok pripravenosť na dialóg s novou katalánskou vládou, ak jej predstavitelia budú dodržiavať španielsku ústavu. Rokovať chcel s víťazom volieb, ktorým je volebná líderka katalánskej odnože liberálnej strany Občania Inés Arrimadasová.

Rajoy zároveň odignoroval výzvu na dialóg, ktorú mu z Bruselu tesne predtým adresoval práve Puigdemont, ktorý sa s premiérom chcel stretnúť v niektorej z krajín Európskej únie okrem Španielska, keďže tam mu hrozí trestné stíhanie za vzburu.

Môže vás zaujímať

Pápež František prisľúbil spoluprácu katolíckej cirkvi s thajskými budhistami