Jednou vetou

Puigdemont vyzval z Berlína španielsku vládu na politický dialóg

Bývalý katalánsky líder Carles Puigdemont počas vyhlásenia po prepustení z väzenia v nemeckom meste Neumünster 6. apríla 2018

foto: TASR/AP

Líder katalánskych separatistov Carles Puigdemont vyzval v sobotu španielsku vládu na politický dialóg. Učinil tak vo svojom prvom verejnom vystúpení po piatkovom prepustení na kauciu z väzenského zariadenia v Neumünstri v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko, a to v hlavnom meste Nemecka Berlíne.

Puigdemont, ktorý poďakoval za podporu, zároveň apeloval na španielsku vládu v Madride, aby preukázala rešpekt voči demokracii a zdôraznil nutnosť vzniku katalánskej regionálnej vlády v súlade s platnou legislatívou.

Katalánsky činiteľ pripomenul, že v Španielsku je naďalej väznených viacero jeho kolegov a dodal, že nemôžu vykonávať svoje funkcie z poverenia ľudu, pretože im v tom bráni španielska vláda.

Zadržanie bolo pre Puigdemonta šokom

Puigdemont chce podľa vlastných slov na tlačovej konferencii zostať najskôr v Berlíne, respektíve na nemeckom území, a to až do ukončenia procesného postupu tamojších úradov. Následne by sa chcel vrátiť do Belgicka a ako formuloval, chcel by sa vrátiť k normálnemu životu.

Katalánec, ktorý avizoval, že mieni aj naďalej bojovať za svoju krajinu, osobne nerátal s možnosťou, že by ho zadržali v Nemecku alebo inej európskej krajine. Riskoval však aj túto možnosť, pretože chce brániť práva krajanov na celom starom kontinente. Zadržanie bolo pre neho šokom, priznal, avšak zdôraznil, že prístup personálu väzenského zariadenia v Neumünstri bol veľmi profesionálny a korektný. Informácie priniesli tlačová agentúra DPA a internetové vydanie denníka Bild.

Vrchný krajinský súd so sídlom v meste Schleswig vo štvrtok večer rozhodol, že Puigdemonta nemožno vydať do Španielska pre trestný čin vzbury, ktorému by v nemeckom právnom poriadku najskôr zodpovedala vlastizrada, pretože nie je naplnená jeho skutková podstata. Vyhovel žiadosti prokuratúry o vydanie vydávacieho zatykača na uväzneného politika v súvislosti s údajnou spreneverou, avšak jeho platnosť predbežne pozastavil s tým, že si i toto podozrenie vyžaduje objasnenie a ďalšie informácie.

Súd skonštatoval, že v Španielsku mu nehrozí prenasledovanie

Zároveň stanovil sumu 75.000 eur, po ktorej zložení môže Puigdemont opustiť väzenskú celu, avšak za konkrétnych podmienok. Nesmie opustiť územie Nemecka, každú zmenu prechodného bydliska musí oznámiť a raz týždenne sa má hlásiť na polícii.

Súd súčasne konštatoval, že neeviduje indície, ktoré by naznačovali, že Puigdemontovi by v Španielsku mohlo hroziť politicky motivované prenasledovanie.

Aj keď sa podobne ako generálna prokuratúra domnieva, že jestvuje nebezpečenstvo úteku podozrivého, vzhľadom na neprípustnosť jeho vydania pre trestný čin vzbury zastáva názor, že proces Puigdemontovho prípadného vydania do Španielska možno garantovať aj menej závažnými opatreniami ako väzba.

Obvinenie zo vzbury je vraj definitívne mimo hru

Puigdemontovi právni zástupcovia popri radosti z rozhodnutia súdu umožňujúceho prepustenie na kauciu netajili nadšenie zo skutočnosti, že „neslýchané obvinenie zo vzbury“ je definitívne mimo hru. Na margo obvinení zo sprenevery poznamenali, že rešpektujú úsilie nemeckej justície poskytnúť španielskej strane ešte jednu príležitosť preukázať toto podozrenie.

Puigdemonta (55) zadržali v nedeľu 25. marca v Šlezvicku-Holštajnsku, keď sa vracal autom zo Škandinávie do Belgicka, kam sa uchýlil po zosadení svojej vlády v Barcelone. Stalo sa tak na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, ktorý španielsky najvyšší súd opätovne vydal na politika a jeho šiestich katalánskych kolegov zdržiavajúcich sa v zahraničí.

Katalánec sa, ako vysvitlo z informácií zverejnených už skôr v španielskych médiách, odvolal na španielskom najvyššom súde proti obvineniu zo vzbury a požiadal i o odmietnutie obvinení zo sprenevery verejných prostriedkov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia