Jednou vetou

Puigdemont zložil kauciu, prokuratúra nariadila okamžité prepustenie

Carles Puigdemont.

foto: TASR/AP

Prokuratúra v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajsko v piatok oznámila, že nariadila okamžité prepustenie bývalého katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta z väzenského zariadenia v Neumünsteri po tom, čo zložil kauciu vo výške 75.000 eur. Informovala o tom agentúra AP.

Prokuratúra zároveň uviedla, že Puigdemont poskytol úradom adresu, na ktorej sa bude v Nemecku zdržiavať, kým sa nerozhodne o jeho prípadnom vydaní do Španielska.

Vrchný krajinský súd so sídlom v meste Schleswig vo štvrtok večer rozhodol, že Puigdemonta nemožno vydať do Španielska pre trestný čin vzbury, ktorému má v nemeckom právnom poriadku najbližšie vlastizrada, pretože nie je naplnená jeho skutková podstata. Vyhovel však žiadosti prokuratúry o vydanie vydávacieho zatykača v súvislosti s údajnou spreneverou, avšak jeho platnosť predbežne pozastavil s tým, že si i toto podozrenie vyžaduje objasnenie a ďalšie informácie.

Zároveň stanovil sumu 75.000 eur, po ktorej zložení môže Puigdemont opustiť väzenskú celu, avšak pod podmienkou, že neopustí územie Nemecka, nahlási každú zmenu miesta pobytu, raz týždenne sa bude hlásiť na polícii a bude rešpektovať predvolania vydané generálnym prokurátorom a Vrchným krajinským súdom v Schleswigu.

Puigdemonta zadržali v nedeľu 25. marca v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko, keď sa vracal autom zo Škandinávie do Belgicka, kam sa uchýlil po zosadení svojej vlády v Barcelone. Stalo sa tak na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, ktorý španielsky najvyšší súd opätovne vydal na politika a jeho šiestich katalánskych kolegov zdržiavajúcich sa v zahraničí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia