Jednou vetou

Pušilin: Zákonom o reintegrácii Donbasu sa Ukrajina dostala do slepej uličky

Denis Pušilin

foto: TASR/AP

Predseda "najvyššej rady" samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin v stredu vyslovil predpoklad, že zákon o reintegrácii Donbasu neochráni lídrov Ukrajiny od trestu za násilie páchané na civilistoch tohto regiónu. Informovala o tom v stredu proseparatistická tlačová agentúra DAN.

Pušilin takto reagoval na správy, že ukrajinský prezident Petro Porošenko v utorok podpísal zákon o reintegrácii Donbasu. Pušilin upozornil, že tento zákon bol prijatý v rozpore so zákonmi Ukrajiny a medzinárodnými konvenciami. Podľa neho ide o „oneskorený pokus o uzákonenie všetkého násilia, ktoré sa tak smelo používa proti obyvateľom DĽR“.

Zdôraznil, že podpísaný dokument síce dáva Kyjevu plné právo nasadiť regulárnu armádu, ale „neochráni vedenie Ukrajiny v osobe Porošenka a (tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexandra) Turčynova od trestu za genocídu národov Donbasu a porušenie všetkých možných zákonov“.

Ministerstvo zahraničných vecí DĽR vydalo vyhlásenie, v ktorom zákon o reintegrácii Donbasu označuje za potvrdenie „oddanosti Kyjeva vojenskému riešeniu konfliktu na východe Ukrajiny“. Tento normatívny akt „nie je ničím iným ako pokusom o dodatočné ospravedlnenie nasadenia armády proti národom Donbasu v minulosti a (zámienkou) pre rozpútanie rozsiahlych vojenských operácií v budúcnosti,“ píše sa vo vyhlásení.

Zákona na opätovné začlenenie odštiepených regiónov

Uvedenie zákona do platnosti podľa ministerstva de facto marí realizáciu mierového plánu na urovnanie konfliktu, pretože „zakazuje plnenie jednotlivých politických bodov (mierovej zmluvy) a legalizuje násilie“.
Ministerstvo deklarovalo, že Ukrajina sa takto dostala do slepej uličky v politickej i právnej oblasti.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal v utorok zákon zameraný na „opätovné začlenenie“ odštiepeneckých regiónov na východe štátu, ktoré sú v súčasnosti pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom.

Návrh zákona schválený v januári v ukrajinskom parlamente označuje územia v Doneckej a Luhanskej oblasti za „dočasne okupované“. Rusko je podľa neho agresorom. Zákon počíta aj s použitím vojenskej sily, aby sa „okupované“ územia v Donbase dostali späť pod kontrolu Kyjeva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia