Jednou vetou

Putin a Erdogan telefonicky diskutovali o Sýrii aj Líbyi

Ruský prezident Vladimir Putin a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj

foto: TASR/AP, TASR - Jakub Kotian, koláž hlavne.sk

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan v stredajšom telefonickom rozhovore diskutovali o posilnení spoločného úsilia vo vojne proti terorizmu v Sýrii a dotkli sa aj líbyjskej krízy, informoval Kremeľ. Podľa neho sa telefonát uskutočnil na žiadosť tureckej strany.

„Osobitná pozornosť bola zameraná na situáciu v Sýrii. Lídri vyzvali na zintenzívnenie spoločného úsilia proti teroristickej hrozbe v provincii Idlib a na severovýchode krajiny. Zdôraznili potrebu dôkladného uplatňovania rusko-tureckých dohôd o interakcii v týchto oblastiach,“ uviedol Kremeľ.

Podľa neho obaja lídri dúfajú v pokrok v práci na zriadení sýrskeho ústavného výboru a „sú pripravení uľahčiť politický dialóg v budúcnosti“.

Putin a Zelenskij sa nedohodli na novej zmluve o plyne

Okrem toho sa prezidenti dotkli líbyjskej krízy a vyjadrili svoje obavy z bojov pred bránami Tripolisu. Podľa nich by „okamžité prímerie a obnovenie vnútrolíbyjských mierových rozhovorov mohli uľahčiť“ normalizáciu v tejto krajine.

Putin a Erdogan diskutovali aj o niektorých naliehavých otázkach dvojstrannej spolupráce vrátane obchodných a hospodárskych väzieb. Zamerali sa na dôležitosť ďalšej implementácie spoločných plánov v oblasti energetickej a vojensko-technickej spolupráce.

Turecký prezident informoval ruského lídra i o svojich kontaktoch počas summitu NATO v Londýne.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu