Jednou vetou

Putin a Netanjahu spolu telefonicky hovorili o Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas vojenskej prehliadky pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad hitlerovským Nemeckom v druhej svetovej vojne v Moskve 9. mája 2018

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok telefonicky spojil s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, aby spolu prediskutovali situáciu v Sýrii. Kremeľ o tom informoval vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AP.

Mikdád odmietol Pompeovu požiadavku na odsun iránskych jednotiek zo Sýrie

Podľa vyhlásenia sa rozhovor lídrov sústreďoval na „niektoré stránky“ riešenia konfliktu v Sýrii, čo však Kremeľ nekonkretizoval. Telefonát nasledoval niekoľko týždňov po osobnom stretnutí Putina s Netanjahuom v Moskve. Vo štvrtok zase navštívil Moskvu izraelský minister obrany Avigdor Lieberman, aby rokoval o situácii pozdĺž sýrskej hranice s Izraelom.

Zámer sýrskej vlády získať opätovne kontrolu nad oblasťami blízko hranice, ktoré doteraz ovládali povstalci, vyvolal v Izraeli obavy, že by tam mohli zaujať pozície aj sily podporovateľov Damasku – Iránu a libanonskej organizácie Hizballáh. Netanjahu už dávnejšie varoval, že jeho vláda nedovolí, aby si Irán udržiaval trvalú vojenskú prítomnosť kdekoľvek v Sýrii.

Erdogan a Putin diskutovali o Sýrii a ekonomických vzťahoch

Rusko takisto poskytuje vojenskú podporu sýrskej vláde, pokiaľ však ide o Izrael a Irán, udržiava si dobré vzťahy s oboma týmito regionálnymi rivalmi. V stredu Moskva vyzvala na odsun zahraničných vojakov z juhozápadných častí Sýrie pri hranici s Izraelom bez toho, aby priamo spomenula Irán. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dodal, že Rusko spolupracuje v tejto otázke so Spojenými štátmi a Jordánskom.

Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktorá monitoruje vojnu v Sýrii, vo štvrtok podľa AP informovala, že iránski vojaci a bojovníci Hizballáhu sa už pripravujú na odsun zo sýrskych provincií Dará a Kunajtra, ktoré sa nachádzajú blízko Golanských výšin okupovaných Izraelom. Nemenovaný predstaviteľ koalície Iránu, Sýrie a Hizballáhu však túto správu poprel ako „nepravdivú“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia