Jednou vetou

Putin chce konštruktívne vzťahy s inými krajinami

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok vyhlásil, že jeho krajina sa bude snažiť o konštruktívne vzťahy s inými krajinami a nezapojí sa do pretekov v zbrojení.

Putin, ktorý vyhral nedeľné voľby hlavy štátu so ziskom takmer 77 percent hlasov, vyhlásil, že počas ďalšieho šesťročného funkčného obdobia sa zameria na zvýšenie životnej úrovne, na zlepšenie zdravotnej starostlivosti a školstva a bude sa zaoberať aj inými domácimi záležitosťami.

Na stretnutí so svojimi protikandidátmi v Kremli uviedol, že „nie je žiadny zámer urýchľovať nejaký druh pretekov v zbrojení, a práve naopak – bude rozvíjať konštruktívne vzťahy so všetkými krajinami sveta“. Rusko podľa neho dokonca zníži v tomto a budúcom roku svoje výdavky na obranu.

Komunistický kandidát Grudinin uznal Putinovo víťazstvo vo voľbách

Putin podľa agentúry AP poznamenal, že „nie všetko“ závisí od Ruska, ale dodal, že „sa vynasnaží zo všetkých síl vyriešiť všetky spory s partnermi s využitím politických a diplomatických prostriedkov“ pri zachovaní národných záujmov Ruska.

Za Putinom (76,67 percenta) skončil podľa konečných výsledkov prezidentských volieb Pavel Grudinin (11,78 percenta) a tretiu priečku obsadil Vladimir Žirinovskij (5,66 percenta). Xenija Sobčaková skončila na štvrtom mieste so ziskom 1,68 percenta hlasov

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených